ŞİFA YÖNTEMİ "OIL PULLING"

04.05.2020 19:08:59

Sağlıklı ağız temizliğinden bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar bir şifa tekniği olarak bilinen "Oil Pulling"i mercek altına aldık.

OIL PULLING NEDİR?

Kökenleri Hindistan’a dayanan Oil Pulling tekniği, özünde ağzı temizleme işlemidir. Ayurveda tekniği olarak da bilinen Oil Pulling aynı zamanda vücuttaki toksinleri de temizlediği için; genel sağlığı oldukça pozitif yönde etkilemesiyle de biliniyor. Antibakteriyel yanı güçlü olduğu için genellikle hindistancevizi yağı tercih edilse de susam ya da zeytinyağı kullanılarak da yapılabiliyor.

OIL PULLING’İN FAYDALARI NELERDİR?

Oil Pulling, ağız içindeki bakteri ve mikropları öldürerek ağız kokusunu ortadan kaldırıyor. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra diş eti rengini düzeltmede de etkili sonuçlar veriyor. Ayrıca damak yapısını iyileştiriyor ve diş eti kanamaları ile tartarları da geçiriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek; uykusuzluk, egzama, migren, yüksek kan şekeri ve sinüzit gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. 

OIL PULLING NASIL UYGULANIR?

Sabahları uyanınca aç karnına; bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını ağzınızın ve dişlerinizin arasında 20 dakika boyunca döndürün. Oil Pulling tekniğini uygularken hızlı olmanıza gerek yok. Özellikle toksinleri yutmamak için ağır hareketlerle yapmalısınız. Ardından ağzınızı yağdan arındırın ve dişlerinizi fırçalayın. İşlemin etkisini artırmak için ise yarım saat kadar bir şey yenilmemesi tavsiye ediliyor. 

Melda YÜZBAŞIOĞLU - [email protected] 

PAYLAŞ