LA SCALA FİLARMONİ ORKESTRASI

15.05.2018 13:43:01

İstanbul’a ilk kez 37. İstanbul Müzik Festivali kapsamında gelen La Scala Filarmoni Orkestrası, İKSV’nin düzenlediği 46. İstanbul Müzik Festivali ile 27 Mayıs tarihinde tekrar İstanbul’da.

Berin SOMAY - [email protected]

La Scala Filarmoni Orkestrası, 1778 yılından beri opera ve balenin mabedi olan La Scala Tiyatrosu’nun müzisyenleri tarafından, 1982 yılında Claudio Abbado önderliğinde kuruldu. Orkestrayı, ilk uluslararası turnelerine çıkaran Carlo Maria Giulini ve 1987 ile 2005 yıllarında daimi şefleri olarak yöneten Riccardo Muti’nin yanı sıra, Leonard Bernstein, Gustavo Dudamel, Peter Eötvös, Christoph Eschenbach, John Eliot Gardiner, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Esa-Pekka Salonen, Yuri Temirkanov gibi büyük şefler yönetti. 2006 yılından sonra Daniel Barenboim, Daniel Harding ve Valery Gergiev ile yolları kesişen La Scala Filarmoni Orkestrası, birçok ülkede konser verdi. 2015’te, Bosna Savaşı’nın bitişinin 20. yıl dönümünde, Saraybosna’daki barış kutlamasında sahneye çıkan orkestra, 2015’ten bu yana daimi şefi olan Riccardo Chailly yönetiminde konserlerine devam etmekte. 

Her yıl Piazza Duomo’da gerçekleştirilen ve yaklaşık kırk bin dinleyicinin katıldığı Concerto per Milano’ya ev sahipliği yapan La Scala Filarmoni Orkestrası, Riccardo Chailly’nin şefliğinde Verdi’nin 200. doğum yıl dönümü için kaydettiği Viva Verdi albümü ile 3 DVD’den oluşan 900 Italiano projesine imza atmıştı. Orkestranın birçok radyo ve televizyon kanalında yayınlanan konserleri ise 2012 yılından bu yana MusicEmotion projesi kapsamında çeşitli ülkelerdeki sinemalarda gösterilmekte. Yeni eser siparişleriyle klasik müzik repertuvarının zenginleşmesine ve güncelleşmesine katkı sağlayan orkestranın en büyük amaçlarından biri de yeni nesillere klasik müziği sevdirmek. Her yıl verdiği konserlerle çeşitli projelere dahil olan orkestra, gerçekleştirdiği ‘Açık Provalar’dan elde ettiği bilet gelirini yardım kuruluşlarına bağışlıyor ve aynı zamanda 2010 yılından bu yana da ilkokul çocuklarına yönelik ‘Sound, Music!’ projesini yürütüyor. 
Kuruluşundan bu yana 50 ülkeyi kapsayan 160 şehirde 600’den fazla konser veren La Scala Filarmoni Orkestrası, İstanbul’a ilk kez 37. İstanbul Müzik Festivali kapsamında gelmiş ve Daniel Barenboim’in şefliğinde unutulmaz bir konser vermişti. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği 46. İstanbul Müzik Festivali ile tekrar İstanbul’a gelecek olan orkestra, Daniel Harding’in şefliğinde ve Grammy ödüllü piyanist Daniil Trifonov’un solistliğinde, 27 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda müzikseverlerle buluşacak. 

Daniel Harding kimdir? 
1975 yılında İngiltere, Oxford’da dünyaya gelen Harding, 13 yaşında Ulusal Gençlik Orkestrası’nda yer aldı. 17 yaşında bir grup müzisyenle kayda aldığı Arnold Schoenberg’in Pierrot Lunaire’i sayesinde Birmingham Senfoni Orkestrası’nda asistan olarak işe başladı. 19 yaşındayken ilk kez Birmingham Senfoni Orkestrası’nda şef olarak sahneye çıkan Daniel Harding, burada geçirdiği bir yılın ardından Cambridge Üniversitesi’ne girdi. Berlin Filarmoni Orkestrası’nda yüzyılın en önemli orkestra şeflerinden, La Scala’nın müzik direktörü  Claudio Abbado’nun asistanlığını da yapan Harding, henüz 21 yaşındayken BBC Proms’da Berlin Filarmoni orkestrasını yönetti ve o yıla kadar BBC Proms’da sahneye çıkmış en genç şef olarak tarihe geçerek ‘genç dahi’ unvanını kazandı. 2016 yılında Paris Orkestrası’nın daimi şefliğine getirilen Harding, İsveç Radyo Senfoni Orkestrası’nın on yıldır müzik direktörlüğünü ve Mahler Oda Orkestrası’nın da yirmi yıldır ödüllü şefliğini yürütüyor. Ayrıca müzik sevgisi kadar uçmayı da çok seven ve pilotluk lisansı bulunan Daniel Harding, pek çok konserine kendi kullandığı uçak ile gidiyor.

Daniil Trifonov kimdir? 
1991 yılında Rusya’da doğan Daniil Trifonov, müzik eğitimine beş yaşında başladı ve Cleveland Müzik Enstitüsü’nde Sergei Babayan ile piyano dersleri aldı. Aynı zamanda kompozisyon okuyan sanatçı, orkestra ve piyano için yazmaya devam etti. 2010-2011 yılları arasında dünyanın en prestijli yarışmalarından madalya ile ayrılan Trifonov, sadece bir yıl içinde üç önemli yarışmadan ödül aldı. İlk piyano konçertosunu 2013’te yapan sanatçı, performanslarına Amerika, Asya ve Avrupa turları ile devam etti. Rus piyanist ve solo sanatçı, aynı zamanda bir besteci olarak konçerto repertuvarı ile klasik müzik dünyasında muhteşem bir çıkış göstererek, yakın zamanda Grammy Ödülleri’nde solo albümü ‘Transcendental’ ile En İyi Klasik Enstrümantal Solo Ödülü’nü aldı.

PAYLAŞ