GUA SHA İLE CİLT MASAJI

13.05.2020 11:27:44

Geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan Gua Sha masaj tekniğini mercek altına aldık.

GUA SHA NEDİR?

'Kazıma' ya da 'sıyırma' anlamına gelen, geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan Gua Sha, antik çağlardan beri vücuttaki kan dolaşımını artırmak ve enerjiyi dengelemek için kullanılan bir masaj tekniği. Pembe kuvars ya da yeşim kristalinden hazırlanan taşlarla beraber; sert kaşları gevşetmek, lenf drenajını teşvik etmek ve cilde esnekliğini geri kazandırmak için uygulanıyor. Geleneksel Gua Sha masajına nazaran, yüze uygulandığı için de çok daha hafif bir şekilde yapılıyor. 

GUA SHA NASIL UYGULANIR?

Gua Sha’nın cildinizde rahat ve kaygan bir şekilde hareket edebilmesi için, yüzünüze her zaman kullandığınız nemlendiricinizi ya da bakım serumunuzu sürün. Kan dolaşımının her yere yayılmasını sağlamak içinse boynunuzdan başlayarak alnınıza kadar uzanan bir rota çizmelisiniz. Çeneniz, elmacık kemikleriniz, göz atlarınız, kaşlarınız ve alnınız üzerinde orta şiddetli baskılarla nazik bir şekilde yukarıya ve dışarıya doğru hareket etmelisiniz. Bu güzellik rutinini haftada iki ya da üç kere yapmanız yeterli.

GUA SHA’NIN FAYDALARI NELERDİR?

Gua Sha her şeyden önce kan dolaşımını artırdığı için, cilde kaybettiği ışıltıyı kazandırmaya yardımcı oluyor. Üstelik cilt dokuları oksijene kavuştuğu için hücre yenilenmesi de buna bağlı olarak artıyor. Yorgunluk, stres gibi öğelerle savaşmanıza yardımcı olurken ayrıca toksinlerin atılmasını sağlayarak cilt yüzeyindeki siyah noktaların görünümünü azaltıyor. Ayrıca uzun vadeli etkileri arasında ince çizgiler ve kırışıklıkların önlemesi de var. Göz çevresindeki mikrosirkülasyonu artırdığı için göz altı torbalarını ve şişkinliği de yok ediyor.  

Melda YÜZBAŞIOĞLU – [email protected] 

PAYLAŞ