GÖNDEREN: FERYAL GÜLMAN

27.03.2020 19:37:37

Feryal Gülman'dan mesajınız var

Tüm dünya gibi bizlerde zor bir süreçteyiz. Evdeyim. Mecbur olduğum için birkaç kez kısa süreli çıkmak zorunda kaldım. Sosyal mesafeye ve hijyene dikkat ederek tabii ki. Öncelikle evdeki hijyen ve temizlik çok önemli. Oğlum için kitap vb. dışardan kargo/paket geliyor. Onları evin dışında eldivenle açıyoruz ve dezenfekte ederek eve alıyoruz. Marketten gelenler için de yine aynı şekilde. Yani şimdi yazdıklarımı okuyorum da aklımızda hep temizlik var.


Ben evde vakit geçirmeyi sevdiğim için kendimi oyalamaya çok alışmışım. Evde kalmalı ve bunu disiplinli şekilde uygulamalıyız diye düşünüyorum. Ayrıca mecburen çıkmak ve toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olan kişiler varken veya sağlık personelini düşünerek; evde kalmaktan sıkıldım demek de bana çok doğru gelmiyor. Çalışıyorum, kitap okuyorum, film izliyorum. Sosyal medya, özellikle Twitter’ı takip ediyorum. Dünya gündemlerini izliyorum. Arkadaşlarımla ve ailemle telefonda konuşuyorum. Evde yapılacak hep yarım kalmış işler oluyordu, onları tamamlıyorum. Sağlıklı besleniyorum diyeceğim ama arada kaçamaklar oluyor, elde değil. Bu süreçte bol su içiyorum, vitamin alıyorum. Olabildiğince hareketli olmaya çalışıyorum.


Herkesten ricam özellikle sosyal medyadan gelen asılsız haberleri emin olmadan; teyit almadan bir başkasına yollamamaları. Negatif değil; pozitif hareket ve düşünce biçimleri geliştirmeli. Yoksa durumun virüs kadar tehlikeli olduğunu düşünüyorum. İnandığım, bilgisine güvendiğim doktorların yazı ve sohbetlerini, görüşlerini takip ediyorum.


Bu sürecin ülkemizde ve tüm dünyada en az hasarla atlatılması için maneviyatımızı yüksek tutmamız çok önemli. Dualarımız bilim insanları için. İyi ki varlar.

PAYLAŞ