CEMİYETİN SANAT DÜŞKÜNLERİ

09.02.2018 17:03:44

Cemiyet hayatının önde gelen isimleri sanatla iç içe yaşamayı tercih ediyor. Sanata evlerinde ve ofislerinde yer açan sanatseverleri sayfalarımıza taşıdık..

Bülent Eczacıbaşı

Türkiye’nin kültür sanat hayatına büyük katkılarda bulunan Nejat Eczacıbaşı’nın ‘mutlu iş adamı’ tanımı, genel geçer tanımlardan farklıydı: “Mutlu bir iş adamı, mutluluğunu sanat ve kültüre yaptığı katkılar ve onlardan aldığı hazlarla bütünleştirmesini bilen kişidir.” Hayatın anlamını sanatla ilişkilendiren mutlu bir iş adamıydı. Oğlu Bülent Eczacıbaşı onun izinden mirasını devam ettiriyor. Oğlu Bülent Eczacıbaşı da İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı çalışmaları ile sanatın hemen hemen her dalına destek olmaya devam ediyor. Düzenledikleri uluslararası düzeyde tiyatro, müzik, caz festivalleri ile kültür sanat hayatına önemli katkılarda bulunurken ofisinde ve evinde değerli sanatçıların eserlerine geniş yer veriyor.

Erol  Akyavaş

Berrak Barut

Berrak Barut ve eşi Nezih Barut sanata evlerinde geniş yer açan bir çift. Nezih Barut’un sanat koleksiyonunun önemli bir bölümü de ofisinde yer alıyor.  Geçtiğimiz yıl Berrak Barut ile yalılarında gerçekleştirdiğimiz özel çekimimizde çiftin sanatla iç içe olan yaşamını yakından inceleme şansı bulduk. Eser alırken nasıl karar verdiklerini sorduğumuzda Berrak Barut “Sanat alanındaki beğenimizin birbirine çok yakın olduğunu söyleyebilirim. Genellikle aynı eserler ve aynı sanatçılar bizi heyecanlandırıyor. Birlikte fikir alışverişinde bulunuyor, koleksiyonumuza ekleyeceğimiz parçalara birlikte karar veriyoruz.”diyor.

Julian Schnabel

Can Has

Önemli resim koleksiyonerlerinden Can Has, Nazmi Ziya’dan Picasso’ya kadar uzanan özel bir koleksiyona sahip. Can Has’a koleksiyonerliğe nasıl başladığını sorduğumuzda “Koleksiyonerlik bir virüs, bir defa kanınıza girince müptelası oluyorsunuz. Koleksiyonerlik uzun bir maraton ve sanatın gelecek nesillere bırakılabilmesi adına en büyük kültürel miras” diyor. 

Drew Tal

Ömer - Aslıhan Abacı

Ömer ve Aslıhan Abacı sanatsever bir başka çiftimiz. Sanat sevgilerini bir sanat galerisi açarak da ortaya koyan çift evlerinde geleneksel Osmanlı sanatının örneklerine yer vermekten mutluluk duyuyor. Ömer Abacı’ya sanat sevgisini sorduğumuzda “Kendimi bildim bileli sanatla iç içeyim. 30 senedir de fiilen sanatla ilgilenmekteyim. Sanatı bir yatırım aracı olarak görmüyorum. Benim sanata olan tutkum tamamen sanata olan kişisel ilgimden kaynaklanıyor.  diyor.

Merab Colognia

Hacı Sabancı

Hacı Sabancı, ofisinde de çok sevdiği yerli ve yabancı sanatçıların çok değerli eserlerine yer açıyor. Sanatın sadece yatırım yönüyle ilgilenmediğini, onda heyecan da yarattığını söyleyen Hacı Sabancı lüks dokunuşlarla taçlandırdığı hayatının içinde mütevazı ve beyefendi duruşu ile saygı uyandırıyor.

Seo Young-Deok

Leyla Alaton

Leyla Alaton’a koleksiyonerliğe bakış açısını sorduğumuzda “Ben hiçbir zaman koleksiyoner olarak işe başlamadım, zira koleksiyoner sıfatını çok ciddiye alıyorum. Koleksiyonerlik bir tutku işi, ama bu aynı zamanda gemlenmesi de gereken bir tutku çünkü sanat o kadar geniş bir kavram ki, istediğin her esere de sahip olman mümkün değil." 

Selma Gürbüz

PAYLAŞ