BEGÜM BERDAN İLE KAOTİK HARMONİ

12.09.2018 13:49:06

DB Berdan markasının yaratıcılarından Begüm Berdan, dün gerçekleşen açılış defilesinin ardından ALEM’in sorularını yanıtladı.

Koleksiyonla ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey ne oldu?
Koleksiyonu hazırlarken modern minyatür sanatçısı Murat Palta’nın “Gods, Monster and Men” isimli eserindeki Tanrı/Tanrıça Umay Ana’nın etkisine kapıldık. Umay Ana interseks bir tanrı/tanrıça yani çift cinsiyetli. Hem aşk tanrıçası hem savaş tanrısı. Gün ışığında görüldüğünde savaşçı bir erkek; geceleriyse aşkı temsil eden anaç bir tanrıça. Bazı parçalarda Reebok Classic işbirliğinde defilede sunulan koleksiyon, parçaların kesilip parçalara ayrılarak yeniden birleştirilmesinden oluşan ‘hyper limited’ parçalara dönüşüyor. ‘Reebok Classic Resoncstructed’ adı altında 10 modelde, limitli sayıda üretilecek. Bu sezon heyecanlandıran bir diğer kısmı da modellerimizin yarısının her yaşta her tür cinsiyet kimliğiyle sokaklarımızda var olan bireylerden oluşması. 

Koleksiyonun hazırlık sürecinde yaşadığınız sıra dışı olarak adlandırabileceğiniz bir olay oldu mu?
Defile öncesi sıra dışı olay her zaman oluyor. Bu kaçınılmaz. İşimizin de aslında heyecanlı ve güzel yanlarından biri. Bu sezon bizim için gerçekten sıra dışı sayılabilecek, her sezon merakla beklenen saç ve makyajlarımızın yüzde yüz doğal olması. Bioderma güzellik işbirliğinde gerçekleşen defilede bu sezon modellerde makyajda yüzde yüz doğallığı kullandık. ‘Makyajsız makyaj’a tepkimizi göstererek ‘Gerçekten makyajsız!’ motto’suyla modeller kendi doğal tenleriyle yani tüm benlikleriyle podyumda yürüdüler.

Modanın kelime anlamı sizin için nedir?
Moda işleyen bir çok ayrı kolları olan üretken  bir sektör, bir iş. Amacımız her moda markası gibi kıyafet satmak. Bunu yaparken de kendi düşüncelerimizi, hayata karşı bakış açımızı insanlarla paylaşıyoruz. Sonuçta üretilen şey kıyafet, çok bireysel ve kişiye özgü bir ürün; psikolojiyi ve sosyolojiyi de içinde barındırıyor. Giydiğimiz tüm kıyafetler biz istesek de, istemesek de karşı taraftakine bir mesaj veriyor. Güne iyi mi başladınız? Kötü mü başladınız? Seçtiğiniz renkler, kesimler her şeyde seçimimizin bir mesajı var. 
 

Koleksiyonu tek bir kelime ile nasıl ifade edersiniz?
Kaotik bir harmoninin birleşimi.

PAYLAŞ