GRACE KELLY'NİN ZAMANSIZ STİLİ

23.05.2019 13:39:39

Efsane bir stil ikonu olan Monako Prensesi Grace’in Dior modaeviyle kurduğu güçlü bağ bir sergiye ilham verdi. Granville’deki Muse Christian Dior’da düzenlenen Grace de Monaco, Princesse En Dior sergisi prensesin iki farklı yönünü gözler önüne seriyor.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected]

 

Alfred Hitchcock’un gözde yıldızlarından Grace Kelly, 1956 yılında Prens Rainier III ile evlenince kendi peri masalının kahramanı olarak tüm dünyanın yakın takibinde kalmaya devam etti. “To Catch a Thief”, “Rear Window”, “High Society” filmleriyle tanınan Grace Kelly, zarafeti ve tarzıyla tüm zamanların en etkili stil ikonlarından biri olarak hafızalara kazındı.

 

 

Monako Prensesi’nin özellikle Dior tasarımlarına özel bir düşkünlüğü vardı. 1982 yılındaki vefatının ardından efsane bir figür olmaya devam eden Grace Kelly’nin 90. yaş günü şerefine Granville’deki Musée Christian Dior, zamansız bir ikon olan prensesin tarzını mercek altına alan çok özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

 

27 Nisan’da başlayan “Grace de Monaco, Princesse En Dior” sergisi 17 Kasım 2019’a kadar ziyarete açık olacak. Grace Kelly’nin Dior’a özel ilgisi Prens Rainier ile tanıştıktan sonra başladı. New York’ta Waldorf-Astoria’da düzenlenen nişan davetine modaevinin atölyelerinde kendisi için hazırlanan elbiseyle katıldıktan sonra aynı yıl Yousuf Karsh’ın resmi portre çekimi için markanın kurucusunun 1956/1957 Haute Couture Koleksiyonu için tasarladığı “Colinette” elbiseyle objektif karşısına geçti. Christian Dior’un ölümünün ardından 1961 yılında markanın kreatif direktörlüğünü üstlenen Marc Bohan, kendi couture anlayışıyla mükemmel bir uyum yakalayan Monako Prensesi’nin seçkin, modern, sade ve ince zarafeti kusursuz bir şekilde yansıttığına inandı.

 

 

Sergi onuruna Florence Müller ve Frédéric Mitterrand’ın kaleme aldığı “Grace of Monaco: A Princess in Dior” adlı kitap Rizzoli Yayınları’ndan çıktı.

 


YAZININ TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

 

 

 

 

PAYLAŞ