EN HAREKETLİ HAFTA

12.04.2018 15:33:14

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan ile MBFWI üzerine konuştuk.

Zeynep SOYLU
Fotoğraf: Ertan DEMİRBİLEK

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, bütün ihtişam ve ışıltısıyla bir sezonu daha geride bırakırken Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan ile geçtiğimiz 10 sezonu değerlendirdik.

Mercedes-Benz’siz bir moda haftası düşünemiyoruz. Mercedes- Benz olarak siz devamlılığı konusunda ne düşünüyorsunuz? 
Mercedes-Benz olarak tüm iş birliklerimizin uzun soluklu olmasına özen gösteriyoruz. Bu anlamda da dünya çapında en prestijli moda platformlarının sahibi olan Mercedes-Benz’in bu ağına İstanbul’u ekleme kararı, bizim için en başından beri kalıcı ve her sezon daha da güçlenen bir iş birliğinin temellerini atmak anlamına geliyordu. 

Sizin gibi büyük bir markanın moda sektörüne desteği çok önemli. Peki, sizin tarafınızdan modanın içinde yer almak neden önemli?
Mercedes-Benz zarafet, stil, yenilik ve mükemmelliğin sembolü ve bu özellikleriyle aslında tasarımı yaratıldığı günden bu yana en temel değerlerinden biri olarak kabul ediyor. Otomobil dünyasında tasarım anlamında her zaman öncü konumda olan Mercedes-Benz, tüm otomobillerinde ileri teknolojiyi zamansız zarafeti yansıtan tasarımlarla buluşturuyor. Mercedes-Benz olarak otomobilin bireylerin kişisel tercihlerini ve yaşam tarzlarını ifade ettiğine inanıyoruz. Modanın da bir kendini ifade etme biçimi olduğu düşünüldüğünde Mercedes-Benz ile moda birbirini kusursuz bir biçimde tamamlıyor.

DB Berdan geçtiğimiz sezon Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de koleksiyonunu sundu. Bu sezonda da İstanbul’da bir Gürcü tasarımcıyı ağırlıyoruz. Önümüzdeki sezonda devam edecek mi yurt dışından gelen tasarımcılar, yoksa bir seferlik miydi?
Bu iş birliğini Mercedes-Benz Uluslarararası Tasarımcı Değişim Programı kapsamında gerçekleştirdik. Mercedes-Benz Uluslarararası Tasarımcı Değişim Programı 2009 yılından beri genç yeteneklere global bir moda platformu sunuyor, tasarımcılara koleksiyonlarını farklı pazarlara taşıma ve markalarını güçlendirme fırsatı tanıyor. Türkiye’den bu programa ilk defa Gül Ağış’ın markası Lug Von Siga ile katılarak tasarımcının Sonbahar/Kış 2015 koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Madrid’de sunduk ve başarılı İspanyol tasarımcı David Catalan’ı MBFWI’ye davet ettik. Geçtiğimiz sezon da DB Berdan’ın İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de sunduk. Bu işbirliğinin ikinci aşaması olarak da Gürcü modasının uluslararası ölçekte adını duyuran tasarımcı markalarından Atelier Kikala İstanbul’a geldi ve ilk defa koleksiyonunu MBFWI’de sergiledi. Kendisi aynı zamanda İstanbul’da moda haftasının prodüksiyon olanaklarından, tüm işleyişinin profesyonelliğinden övgüyle bahsetti, bu da doğru yolda olduğumuza dair bize güzel bir motivasyon kaynağı oldu. Bundan sonraki sezonlarda da desteklediğimiz tasarımcılara global moda ağımız içerisinde farklı platformlar sunmaya devam edeceğiz.

Röportajın tamamı bu hafta ALEM'DE...

PAYLAŞ