03.05.2018 15:33:06

Başarılı bir iş kadını ve girişimci olmanın yanı sıra çevresine yaydığı pozitif enerjiyle de dikkat çeken Leyla Alaton, bunun sebebini hayatta sadece tek bir şeyden beslenmemeye bağlıyor.

Ceylan YENİACUN - [email protected]
Fotoğraf Lara SAYILGAN

Dünyanın en başarılı kadın girişimcilerinden biri o… Bir yandan babasının emaneti olan Alvimedica’yı daha yukarılara taşımak için çalışırken bir yandan da pozitif enerjisiyle etrafına adeta ışık saçıyor. İshak Alaton’un kızı olmasına rağmen her daim mütevazı tavırlarıyla dikkat çeken Leyla Alaton, bu özelliğe henüz çocuk denilecek yaşlarda sahip olmuş. Üniversite için gittiği Amerika’da ticarete atılan Alaton, o günleri şu sözlerle dile getiriyor; “Amerika’da yaşadığım yıllarda ticaret yaparken tek bildiğim bir şey vardı o da kendi paramı kazanmanın hissettirdiği müthiş güven duygusu.” Oğulları Efe Eros ve Alp Atlas’ın da aynı terbiyeyle yetiştiklerini söyleyen başarılı iş kadını Leyla Alaton, “Savurganlığa karşı olduğumu, ne kadar zor kazandığımı zaten kendileri de görüyorlar. Paranın değerini bilmek ama onun esiri olmamak, kazanmak ve aynı zamanda etrafına kazandırmak büyük bir zevk. Paranın esiri olmayıp onu aşmaktan da daha güzel bir şey yok. Ben annem ve babamdan böyle gördüm. İkisi de savaş çocuğuydu. O kadar yokluktan gelmişlerdi ki hiçbir zaman parayı güç olarak görmediler.” Leyla Alaton’un hassas olduğu bir diğer konu ise kadınların kendilerini geliştirmesi ve ileriye taşımak için çaba göstermeleri. “Kadınların gelişmesi ve ilerlemesi için elimden geleni yapıyorum. Onlara öncülük ediyorum. Ben kapıyı açıyorum içeri girmek ise onlara düşüyor.” diyen Alarko’nun ikinci kuşak temsilcisi Leyla Alaton geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kagider’in panelinde kadınlara şu sözlerle seslendi; “Her zaman bir planınız olsun. A planınız tutmazsa B o da olmazsa C planınız olsun. Mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyin.” Panel çıkışı kadın girişimcilerin kendisiyle 10 saniye konuşabilmek için birbirleriyle yarıştıklarını söylediğimizde ise “Bunun hakkını vermek için yaklaşık 30 yıldır çok çalışıyorum ve kadınlara destek olmak için elimden geleni yapıyorum.” Leyla Alaton denildiğinde başarılı, entellektüel ve güçlü olmanızın dışında hepimiz enerjinize hayranız. Bunu nasıl başarıyorsunuz, kaynağınız nedir?
Hayatım çok anlamlı. Tek bir şeyden beslenmiyorum. Sadece işim ya da sadece çocuklarımdan beslenmiyorum. Hayat çok güzel bir salata. Benim güzel bir işim var, iyi çocuklarım, iyi arkadaşlarım var. Tüm bu saydıklarım bana enerji veriyor.


PAYLAŞ