27.06.2018 15:36:00

Genellikle göz önünde olmasalar da, İstanbul’u yaşayış biçimimizde uzun yıllardır büyük etkisi olan isimler ALEM’in 25’inci yılı için bir araya geldi. İstanbulla ve hep birlikte nice yıllara!

Röportaj: Ayşim ÖZGÜR
Fotoğraf: Serhat HAYRİ
Styling: Hakan ÖZTÜRK 
Saç: Erdem GÜL / MAAG Saç Sanat
Makyaj: Banu AKSUNGUR, Erdem ŞAHANLI
Fotoğraf asistanı: Burak ELMALI
Styling asistanı: Pınar AKAR
 
ZEYNEP SELVİLİ ÇARMIKLI
Uzman Psikolog, Öz-Şefkatli Farkındalık Eğitmeni
Zeynep Selvili Çarmıklı’nın öz-şefkat, kabul ve kararlılık gibi kavramlar üzerine yazdığı kitabı “Pembe Fili Düşünme” geçtiğimiz aylarda çıktı ve kısa sürede çok sevildi. Hayatı boyunca farklı şehirlerde yaşayan Çarmıklı, artık “evim” dediği İstanbul’daki günlerini araştırmalar yapıp yazılar yazarak ve başta Bahçeşehir Üniversitesi olmak üzere farklı okullarda öz-şefkat ve farkındalık üzerine eğitimler vererek geçiriyor. Malum, İstanbul hareketli ve kıyaslamaya açık bir şehir olduğu için insanlarda öz-şefkat direnci geliştirmeye ve kendilerini yargılamalarına sebep olmaya da çok açık. Belki de bu yüzden İstanbullular, Zeynep Selvili Çarmıklı’nın anlattıklarını dinlemeyi çok seviyor.
 
Sizin İstanbul’unuzu anlatır mısınız?
18 yaşına kadar İzmir’de, sonra dört buçuk yıl Miami’de, iki sene de New York’ta yaşadım. İstanbul için artık evim diyebilirim ama aslında İstanbul’da, İzmir’de ya da Kars’ta yaşamanın benim için çok farkı yok çünkü genelde evden çıkmıyorum. Yazarların ve araştırmacıların hayat öyküsü bu sanırım. Genelde bir yere kapanıp zamanlarını orada geçiriyorlar, ben de onlardan biriyim. Ama İstanbul benim için yaşadığım diğer tüm şehirlerden çok farklı. Belki de dışarıda her zaman yapabileceğim pek çok şey olduğunu bilmenin lüksünden faydalanıyorum. Yapılabilecek aktiviteler bir saatle ya da dönemle sınırlı değil. 
 
İstanbul’u üç kelime ile tanımlamanızı istesek hangi kelimeleri seçerdiniz?
Nostaljik, kaotik ve güven. Çünkü kendimi burada güvende hissediyorum.
PAYLAŞ