03.05.2018 13:51:39

Bu yıl 89. kez düzenlenen Oscar törenine “En İyi Film” ödülünün anonsunda yapılan hata damgasını vurdu. Altın heykelciği kazanan ise sezonun iddialı yapımlarından “Moonlight” oldu.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected]

Oyuncu” ödülünün sahibi, “Manchester by the Sea”deki performansıyla Casey Affleck oldu. Affleck’i ilk kutlayan ağabeyi Ben Affleck oldu. Casey Affleck, ödül konuşmasında çocukluk yıllarında kendisine oyunculukla ilgili yol gösteren Denzel Washington’a teşekkür etti. “Fences” filmiyle altın heykelcik için yarışan Denzel Washington’ın rol arkadaşı Viola Davis, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü. 14 dalda aday olan ve geceden yedi ödülle ayrılan “La La Land” ile Damien Chazelle, “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandı ve bu kategoride Oscar alan en genç isim oldu. “En İyi Özgün Senaryo” ödülü “Manchester by the Sea” ile Kenneth Lonargan ve “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülü “Moonlight” ile Barry Jenkins ve Tarell Alvin McCraney’nin oldu. “Zootropolis”in “En İyi Animasyon Filmi” seçildiği filmde “The Salesman”, “En İyi Yabancı Film” kategorisinin kazananı oldu. “En İyi Belgesel” ödülünün sahibi “O.J.: Made in America” oldu. Collen Atwood, “Fantastic Beasts and Where to Find Them” ile “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülünü aldı. “The Jungle Book” ise “En İyi Görsel Efekt” dalının kazananı oldu.

Törenin sunucusu Jimmy Kimmel, törende Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump’a tweet atmayı da ihmal etmedi. Küçük paraşütlerle havadan düşen şekerler ve donut’lar Kimmel’ın konuklara eğlenceli sürprizlerinden biriydi. Animasyon filmi “Trolls”te seslendirdiği “Can’t Stop the Feeling” ile Oscar’a aday olan ve töreninin açılışını yapan Justin Timberlake, performansıyla büyük alkış aldı. John Legend ve Sting de törende sahne aldılar. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlülerin anıldığı “Memoriam” bölümünde ise duygusal anlar yaşandı. Jennifer Aniston ise törenin sabahında öldüğü açıklanan oyuncu arkadaşı Bill Paxton’ı anmak için sahneye çıktı.

PAYLAŞ