01.08.2018 11:55:40

Yarattıkları markalarla isimlerini dünyaya duyuran iki yetenekli tasarımcının, İstanbul’u dünya moda insanlarının gözünde “cool” bir yer haline getirme konusunda takdire şayan bir duruş sergilediklerini düşünüyoruz. İki yakın arkadaş olan Misela markasının yaratıcısı Serra Türker ile Begum Khan markasının yaratıcısı Begüm Kıroğlu birbirleriyle sohbet ettiler; biz de sohbetlerine ortak olduk.

Fotoğraflar: Mehmet ERZİNCAN

Styling: Bengisu GÜREL

Saç: Serkan AKTÜRK

Makyaj: Çiğdem YARTAŞI

 

 

Serra ve Begüm, tarzları birbirinden çok farklı iki yakın arkadaş. Serra ne kadar minimalistse, Begüm de bir o kadar maksimalist. Bunu Cup of Joy’da buluştuğumuz gün hiçbir şey yapmadan, uzaktan bir göz olarak onları inceleyerek de anlayabilirdiniz. Serra, ne kadar sade ve hafif maskülen giyinmişse, Begüm de elbisesi, kocaman çantası ve takıları ile bir o kadar göz alıcıydı. Ama ikisinin de hayata bakış açıları aynı.

  

B.K.: Balıksırtı deseni senin markanın DNA’sı, bu desen nereden çıktı? Bir de en önemlisi önünde pek çok seçenek varken neden çanta tasarımına yöneldin?

S.T.: Mezun olduktan sonra karşımda iki yol vardı. Ya kıyafet alanına yönelecektim, ya da iç dekorasyonda tekstile. Fark ettim ki, ben kıyafet tasarımına yönelmeyi hiç istemiyorum. İlk başta hayalimde haute couture tasarımlar yapmak vardı ama işin içine girince kıyafet yerine çanta gibi daha net bir alan seçmek istediğime karar verdim. Küçüklüğümden beri renklere, dokulara ve desenlere olan merakımı en iyi çantalara yansıtabileceğimi düşündüm. Böylelikle çanta serüvenim başlamış oldu. Şu meşhur desene gelecek olursak, Amerika’da okurken İslami mimariye çok merak saldım. Geometri zaten çok severim. İkisini kendime göre yorumladım ve ortaya aslında bu balıksırtı görünümlü, zikzak'ı anımsatan desen çıktı. Bu desen, zamansız olduğu için çok hoşuma gitti.
  

B.K.: Çantanı açsam şu an içinden neler çıkar?

S.T.: Çantam çok dolu oluyor benim. Minimalize etmeye çalışıyorum ama her şey var çantamın içinde. Birkaç tane cüzdanla dolaşıyorum. Bir büyük cüzdan, bir küçük cüzdan, bir kartlığım... Güneş gözlüğüm, makyaj çantam...


B.K.: Tek bir makyaj malzemesi alacak olsan yanına ne alırdın?

S.T.: Rujumu ya da allığımı alırdım herhalde. Dior’un 424 no’lu ruju bu aralar favorim.
 

B.K.: Moodboard’larında hep mimari yapılar ön plana çıkıyor. Hayalindeki kadınlar oralarda mı yaşıyor?

S.T.: Evet, oralarda yaşıyorlar. Çanta aslında takıdan farklı olarak bir hayat demek. Her şeyin içinde; hayatını çantanda taşıyorsun. Çantayı senin küçük bir evin gibi düşünüyorum. Çanta demek, benim için yaşam demek.

Çekim arkası videosu

 

PAYLAŞ