TİTANİK YÖNETMENİNDEN 20 YIL SONRA "JACK NEDEN ÖLDÜ" SORUSUNA AÇIKLAMA

27.11.2017 10:55:09

Titanik'in vizyona girmesinin üzerinden tam 20 yıl geçti. Ama "Jack"in neden "Rose"la birlikte o kapının üzerine çıkıp kurtulmadığı hala filmi izleyenlerin en merak ettiği soru.

Titanik'in vizyona girmesinin üzerinden tam 20 yıl geçti ve bu yıla özel 3D versiyonu Amerika'da 1 Aralık'ta sadece 20 sinema salonuna vizyona giriyor. Filmde en çok kafaya takılan sorulardan biri de, final sahnesinde Leonardo DiCaprio'nun canlandırdığı "Jack" karakterinin neden "Rose"la birlikte o kapının üzerine çıkmadığıydı. Kate Winslet'in canlandırdığı karakter, soğuk sudan korunmak için kapının üzerine çıkarken, Jack suyun içinde kalıyor ve dönerek ölüyordu.

Filmin yönetmeni James Cameron, 20 yıl aradan sonra bu konuya açıklık getirdi: "Çünkü senaryonun 147. sayfasında Jack'in öleceği yazıyordu. Bu artistik bir çözüm oldu. Kapının sadece Rose'u taşıyacağı, Jack'i almayacağı zaten artistik olarak belliydi. Bu tartışmayı 20 yıl sonra yapıyor olmak çok saçma. Ama bir yandan da bunca zaman sonra Jack'in ölmesinin filmi izleyenleri hala üzdüğü görülüyor. Eğer yaşasaydı, filmin sonu anlamsız olurdu. Film ölüm ve ayrılıkla ilgili. Dolayısıyla Jack'in ölmesi gerekiyordu. Bu şekilde ölmese, üzerine gemi direği düşerek ölecekti. Buna sanat deniyor. Fiziksel sebeplerden değil, artistik sebeplerden bazı şeyler oluyor. 

PAYLAŞ