SEAN PENN VE HAİTİ

04.10.2018 17:13:25

Her ne kadar Sean Penn’i ‘Hollywood aktörü’ kimliğiyle tanısak da, 2010’daki Haiti depreminden sonra kurduğu J/P Haitian Relief Organization adlı yardım kuruluşu, ona 12. Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi’nde 2012 Barış Zirvesi ödülünü kazandırdı. Penn, Haiti halkının yaşam kalitesini yükselterek aynı yıkımın bir daha yaşanmaması için çalışıyor.

Berin SOMAY – [email protected] / Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

Haiti’de gerçekleşen 7.0 büyüklüğündeki yıkıcı depremden hemen sonra, Sean Penn’in depremzedelerin maddi ve manevi hasarlarını onarmak üzere kurduğu J/P Haitian Relief Organization (J/P HRO), bugün yardıma muhtaç toplulukların kaliteli sağlık hizmetlerinden faydalanmaları, iyi eğitim almaları, iyileştirilmiş konut altyapılarına sahip olmaları ve güvenli bir hayat inşa etmeleri için çalışmalarını sürdürüyor. Deprem mağdurlarına yardım etmenin yanı sıra, tüm dünyada farkındalık yaratmayı da amaçlayan J/P HRO, ‘toplum’ kavramını nasıl tanımladığımızı bir kez düşünmemizi istiyor ve soruyor: ‘Bir toplumu nasıl tanımlarsınız? Komşularınız, iş arkadaşlarınız, akrabalarınız veya sosyal medya üzerinden tanıştıklarınızla mı? Yoksa doktorları, öğretmenleri, postacıları ve çöp toplayıcılarıyla mı? Bir toplumu toplum yapan şey otoyolu mudur, yoksa içinde yaşadığınız ev mi? Ya da paylaştığınız deneyimler, umutlar ve hayaller mi?’ Aynı soruları Haiti özelinde sorduğumuz zaman, oradaki toplumu tanımlayan şey paylaşılan değerler değil, ne yazık ki eksiklikler oluyor… J/P HRO için Haiti’deki toplumları desteklemenin yolu, onların temel hizmetlere erişimlerini sağlamaktan geçiyor.

Bu da, herkesin tıbbi bakımdan faydalanabilmesi, güvenle barınabilmesi, eğitim alabilmesi ve iş bulabilmesi anlamına geliyor. J/P HRO, tüm bu hedefleri gerçekleştirebilmek için Haiti halkını yakından dinliyor ve onların ihtiyaçlarına olabilecek en hızlı şekilde cevap veriyor.

J/P Haıtıan Relıef Organizatıon

Kuruluş Yılı: 2010

Alanı: Haiti’deki deprem mağdurları

Web sitesi

www.jphro.org

PAYLAŞ