YILIN RENGİNE YILIN TARTIŞMASI

18.01.2019 12:16:58

“Tasarım dünyasına yön veren renklerin, aynı zamanda gerçek dünyanın içinde bulunduğu durumu da yansıtması gerekmektedir” diyen kreatif ikili Jack + Huei’ye göre yılın Pantone rengi ‘Living Coral’ değil, ‘Bleaching Coral’ olmalıydı.

Berin SOMAY – [email protected]

Her Aralık ayında yeni yılın trend rengini açıklayan Global Renk Enstitüsü Pantone, 2019’un rengini ‘Living Coral’ yani ‘Canlı Mercan’ olarak belirlemişti. Doğal ve canlı tonlarıyla hayatımıza hızlı bir giriş yapan Living Coral’ı her yerde görmeye başladık bile.

Pantone, yılın rengini açıkladı açıklamasına ama Avustralya’nın kreatif ikilisi Jack + Huei’den bu konuda bir itiraz geldi… “Tasarım dünyasına yön veren renklerin, aynı zamanda gerçek dünyanın içinde bulunduğu durumu da yansıtması gerekmektedir” diyen Jack Railton-Woodcock and Huei Yin Wong’a göre yılın rengi ‘Living Coral’, bugünün gerçeğini hiç de yansıtmıyor. 2016 yılında iklim değişikliği sebebiyle Büyük Set Resifi’ndeki (Great Barrier Reef) eşi görülmemiş mercanların ağarmasına dikkat çeken ikili, 2020’nin renginin ‘Bleached Coral’ yani ‘Ağarmış Mercan’ olması gerektiğini söyledi.

“Pantone kadar etkili bir marka, iklim değişikliği gibi meselelere eğilmeli ve farklı sektörlerdeki kreatifleri konuşmaya davet etmeli” diyen Jack + Huei, ölmek üzere olan mercanların soluk renklerini okyanusun derinliklerinden çıkararak tasarım dünyasına dahil etmeyi öneriyor. Bu öneriyle yeni bir tartışmaya yol açan ikilinin, Pantone’nin 2020 seçimini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. 

PAYLAŞ