YARDIM MELEĞİ ANGIE

07.09.2018 11:53:31

Adını ‘Dünyanın en güzel kadınları’ listesine defalarca yazdıran Angelina Jolie, sadece dış değil, iç güzelliğiyle de konuşulmayı hak ediyor.

Berin SOMAY – [email protected] / Fotoğraflar: Getty Images Türkiye

İnsanların Angelina Jolie’nin özel hayatına olan sonsuz merakı, onu magazin sayfalarının manşetlerine taşıyor… Çoğu zaman hakkında çıkan haberlerin gölgesinde kalan Jolie’nin insani yardım çalışmaları neredeyse hiç fark edilmiyor veya üzerinde durulmuyor. Yaklaşık 20 senedir Tanzanya’dan Kamboçya’ya, Mısır’dan Irak’a, 20’den fazla ülkeyi gezerek, yardıma muhtaç insanlarla bizzat ilgilenen Jolie, ‘Hollywood yıldızı’ unvanından fazlasını hak ediyor. Angelina Jolie’nin dünya genelinde süregelen insanlık krizi ile ilgili yaşadığı ilk farkındalık, Kamboçya’daki ‘Tomb Raider’ filminin çekimlerine dayanıyor. Çekimler esnasında Kamboçya halkının içinde bulunduğu şartlara kayıtsız kalmayan Jolie, hiç vakit kaybetmeden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) başvurdu ve kısa sürede mülteci sorunlarının üstesinden gelmek için uluslararası eylemleri yönetme ve koordine etme görevini üstlendi. 2001 yılında Cenevre’deki UNHCR Genel Merkezi’nde ‘İyi Niyet Elçisi’ ilan edilen Jolie, sadece mültecilere yapılan haksızlıklara dikkat çekmedi, aynı zamanda onların hayatını yeniden inşa etmek konusundaki azmi ve cesaretiyle herkese örnek oldu. 

Lara Croft rolü sayesinde yepyeni bir misyon kazanan ünlü oyuncu, Pakistan’daki mülteci kamplarını ziyaret ettiği sırada Afgan mültecilere bir milyon dolar bağışlayarak büyük bir katkıda bulundu. Yaptığı insani yardımları zaman içerisinde siyasi bir seviyeye taşıyan Angelina Jolie, Washington DC’de düzenlenen ve mültecilerin durumuyla ilgili farkındalık kazandırmayı amaçlayan ‘Dünya Mülteciler Günü’ne düzenli olarak katılmaya başladı. ‘İyi Niyet Elçisi’ unvanını başarıyla taşıyarak yardımlarına hız kesmeden devam eden Jolie, 2005 ve 2006 yıllarında ise dünyayı tehdit eden krizleri tartışmak üzere üst düzey iş insanlarını, uluslararası siyasi liderleri, seçilmiş entelektüelleri ve gazetecileri Davos’ta bir araya getiren Dünya Ekonomik Forumu’na konuşmacı olarak katıldı. 

‘Cinema For Peace’, ‘Clinton Global Initiative’, ‘Human Rights Watch’, ‘Muhammad Ali Center’ ve ‘Women in the World Foundation’ gibi onlarca yardım kuruluşuna destek veren Angelina Jolie’nin, 2001 yılından bu yana devam eden milyon dolarlık bağışlarını ne yönde devam ettireceği merak konusu. 

PAYLAŞ