İSTİKAMET YUNAN ADASI ZAKYNTHOS

31.07.2019 16:40:42

Deniz, kum, güneş Yazın bitmesine daha çok var. Yeni yerler keşfetmek, deniz ve güneşin kucaklaştığı manzaraya karşı dinlenmek istiyorsanız Zakynthos bu yazın favori destinasyonlarından!

Eray ERKOCA – [email protected] / Fotoğraflar: iStock, Instagram

Mykonos’un popülerliği gün geçtikçe artarken, yeni limanlara açılmak isteyen okuyucularımızı unutmadık. Yunanistan’ın İyon Denizi’nde yer alan adası Zakynthos, Akdeniz’in yemyeşil doğasına ve altın rengi kumsallarına ev sahipliği yapıyor. Yeni rotaların peşine düşen okuyucularımız, mavinin her tonunu kucaklayan birbirinden güzel koyları ve irili ufaklı köyleri ile ziyaretçilerine masal gibi bir tatil vadeden Zakynthos’u es geçmemeliler. Hem Avrupa’dan hem de Türkiye’den insanların akın ettiği ada, bu sıralar ünlü isimlerin de gözdesi. Mykonos, Santorini gibi adalara alternatif bir destinasyon olan Zakynthos’un cazibe merkezi olmasında, doğasının yanı sıra sunduğu zengin olanakların da etkisi büyük. Kumsallarında karetta karettaların özgürce dolaştığı, doğası kadar tarihi ile de turistlerin ilgi odağı olan adanın gezilmesi gereken yerlerini derledik.

          

Navagio Plajı

Zakynthos’a kadar gelmişken Navagio Plajı’nda denize girmeyen kimseyi tanımadık. Zakynthos’un Batı yakasının en güzel plajlarından biri olan Navagio, ismini Yunanca “gemi enkazı”ndan alıyor. Neden mi? Plaj ünlü ismini 1960 yılında karaya vuran bir kargo gemisine borçlu. Plaja ulaşım ise deniz yoluyla mümkün. Gezginlerin instagram post’larına mükemmel spot’lar sunan plajın ziyaretçileri arasında ünlü isimler de var. Bettina Hakko, Pia Hakko Yeşil ve Deniz Aktaş, Akdeniz’in masmavi sularına nazır poz veren isimlerden birkaçı.

           

Bizans Müzesi

Hıristiyan sanatının en güzel örneklerine ev sahipliği yapan kiliselerden biri olan Bizans Müzesi, Zakynthos’un Solomos Meydanı’nda yer alıyor. Müzenin koleksiyonunda, Yunan heykellerinin yanı sıra Doxaras, Damaskinos ve Katouzis gibi Yunan sanatının önde gelen ressamlarının resimleri mevcut.  Müzeye yolunuz düşerse müzenin iç dekorasyonunun önemli parçası olan freskleri fotoğraflamadan dönmeyin.

St. Dionysios Kilisesi

Zakynthos’un koruyucu azizine adanan kilise, 1953’de adayı sarsan depremin akabinde yeniden inşa edilmiş. Azizin 400 yaşındaki mumyalanmış bedeni, her yıl 24 Ağustos’ta yapılan yürüyüşte kilisede bulunan müzeden dışarı çıkartılıyor. Freskleri ile adından söz ettiren kilisede dua eden siyahlar içindeki din adamları ile şortlu turistlerin yarattığı karşıtlık görülmeye değer.

Logothetis Organik Çiftliği

80 hektarlık bir alana yayılan Logothetis Organik Çiftliği, portakal ve limon başta olmak üzere farklı aromalarla tatlandırılmış organik zeytinyağ üretiminde adanın en ünlüsü. Burada bir taraftan zeytinyağ tadımı yapabilir, diğer taraftan zeytinyağ sıkımına tanıklık edebilirsiniz.

Gerakas Plajı

Zakynthos’a gidip de güney sahilinin en güzel plajlarından biri olan Gerakas’a gitmemek olmaz. Karetta karettaların yuva yaptığı plaja ziyaretçiler sınırlı sayıda alınıyor. Gün batımından şafağa kadar erişimin yasak olduğu Gerakas’a giderseniz Laganas Koyu’nu arkanıza alarak selfie çekilmeyi unutmayın.

PAYLAŞ