ŞEHRE YÖN VERENLER İSTANBUL'U NASIL TANIMLIYOR

28.06.2018 16:29:48

Genellikle göz önünde olmasalar da, İstanbul’u yaşayış biçimimizde uzun yıllardır büyük etkisi olan isimler ALEM’in 25’inci yılı için bir araya geldi. İstanbulla ve hep birlikte nice yıllara!

ESRA OFLAZ GÜVENKAYA
MCD Medya Lifetime Türkiye Başkanı
MCD Medya bünyesindeki; Kidz TV, Eurosport Turkey, Sinema TV ve Lifetime Turkey projeleriyle pek çok uluslararası TV kanalının Türkiye versiyonlarını hayata geçiren Esra Oflaz Güvenkaya, başarılı kariyerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunan bir girişimci. 
 
ZEYNEP SELVİLİ ÇARMIKLI
Uzman Psikolog, Öz-Şefkatli Farkındalık Eğitmeni
Zeynep Selvili Çarmıklı’nın öz-şefkat, kabul ve kararlılık gibi kavramlar üzerine yazdığı kitabı “Pembe Fili Düşünme” geçtiğimiz aylarda çıktı ve kısa sürede çok sevildi. Hayatı boyunca farklı şehirlerde yaşayan Çarmıklı, artık “evim” dediği İstanbul’daki günlerini araştırmalar yapıp yazılar yazarak ve başta Bahçeşehir Üniversitesi olmak üzere farklı okullarda öz-şefkat ve farkındalık üzerine eğitimler vererek geçiriyor. 
 

SELİM DEMİR
A46 Group Yönetici Ortağı
İş hayatına, 1999 yılında eşi Tuvana Büyükçınar Demir ile birlikte Nişantaşı’nda açtıkları A46 butik ile başlayan Selim Demir, bugün A46 Organizasyon ve A46 Tekstil’i bünyesinde barındıran A46 Group çatısı altında, yurt içi ve yurt dışında birçok önemli projeye imza atıyor, her defasında çıtayı bir adım ileri taşıyan etkinlikleri hayata geçiriyor.

 
SİNEM EKŞİOĞLU
Five O’Clock Kurucu Ortağı
İstanbul’un ve İstanbulluların yaşam tarzına uyum sağlayan tatlı bir dünyası var Sinem Ekşioğlu’nun. Heyecan dolu, koşuşturmalı ve çok şık! İnsanların doğum günlerine, kutlamalarına, özel günlerine Five O’Clock’un eşsiz tatları ve sunumlarıyla eşlik ediyor, hayallerine ortak oluyor.
 
CİHAN KIPÇAK
Spago İstanbul Executive Şef
Bir yıldır Spago İstanbul’un mutfağını yöneten Cihan Kıpçak, geleneksel Türk mutfağından tatları modern bir anlayışla yeniden yorumlama konusundaki ustalığıyla tanınıyor. İstanbulluların damak zevkinde önemli değişimler yaratan şef, “Farkındalığınız ne kadar yüksekse İstanbul’dan o kadar ilham alırsınız” diyor.
 
CEM MİRAP
Lucca,  Cantinery ve Lucca Catering’in Kurucusu
Yemekleri, kokteylleri, müzikleri, servis kaliteleri ve konumlarıyla İstanbul’un yeme içme ve eğlence kültüründe adı altın harflerle yazılı olan iki mekan; Lucca ve Cantinery. Her ikisinin de hem İstanbulluların günlük hayatları içinde hatırı sayılır bir yeri var, hem de yurt dışından gelen yabancıların hayranlığını kazanıyorlar.
 
AYTÜL AYKE FIRATOĞLU - YONCA BAGANA
Aytül & Yonca Kurucu Ortakları
İstanbul’da, özellikle moda ve lüks alanlarına yakın duranların yıllarca çok iyi bildiği bir isim oldu Aytül Ayke Fıratoğlu. Son zamanlarda ise, kendi deyimiyle hayatı boyunca biriktirdiklerini ortağı Yonca Bagana ile birlikte kurduğu şirketi Aytül & Yonca’ya yansıtıyor. 
 
AYŞE BULUTGİL
İKSV Medya İlişkileri Direktörü
2011 yılından beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı Medya İlişkileri Direktörü olan Ayşe Bulutgil, 15 yıldan uzun zamandır İKSV’de çalışıyor. Hatta üniversite yıllarındaki sanatçı rehberlikleri ve saha görevlerini de sayarsak, neredeyse 20 yıldır İKSV ailesinin bir üyesi.
 
DENİZ OVA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) - İstanbul Tasarım Bienali Direktörü
2007’den beri İKSV’de çalışan, 2013’ten beri de İstanbul Tasarım Bienali’nin direktörlüğünü yürüten Deniz Ova, ekibiyle birlikte mimarlıktan süreç tasarımına ve hatta sosyal tasarıma uzanan pek çok alanda “tasarım” farkındalığını artırmayı hedefliyor.
 
ARHAN KAYAR 
dDf Kurucu Ortağı
Üniversitede mimarlık okurken önce farklı mimarlara iş üreten ardından kendi işlerini yapmaya başlayan ve sonra da ortakları ile birlikte 1993 yılında Dream Design Factory (dDf)’i kuran Arhan Kayar, İstanbul’da yaratıcı endüstrinin bir parçası olarak pek çok projeye imza attı; sanat, tasarım, yeme içme ve eğlence kültürü gibi alanlarda İstanbul’un yaşam tarzını tanımlayan hayaller üretti, onları hayata geçirdi.
 
GONCA KARAKAŞ
Effect Burson Marsteller CEO’su, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanı
25 yıl önce yatırım bankacılığı yaparken halkla ilişkiler sektörüne adım atan ve Effect Pr’ı kuran Gonca Karakaş, dört yıldır Türkiye’deki halka ilişkiler uzmanlarını bir çatı altında toplayarak meslek içi dayanışmayı sağlayan Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin de başkanlığını yürütüyor ve İstanbul’un iletişim dünyasına yön veren en önemli isimlerden biri olan Karakaş için İstanbul güzel bir karmaşayı temsil ediyor. 
 
MURAT ABBAS
Zorlu PSM Genel Müdürü
Üç buçuk seneyi aşkın bir süredir Zorlu PSM’nin Genel Müdürü olan Murat Abbas program çeşitliliği ve takvim yoğunluğu açısından neredeyse yurt dışında dahi benzeri olmayan bir işi yönetiyor. Hedefleri çok büyük. Başlıca amacı ise çok da uzak olmayan bir süre içerisinde, Zorlu PSM’yi dünyadaki en prestijli, ilk akla gelen beş kültür-sanat merkezinden biri haline getirmek.
 
BERNA SAĞLAM NAİPOĞLU
Bernaylafem İletişim ve Marka Danışmanlığı Kurucusu ve Ajans Başkanı
İletişim sektörüne ilk adımını, halkla ilişkiler duayeni Betül Mardin’in yanında staj yaparak atan Berna Sağlam Naipoğlu, uzun yıllar Vakko kuruluşlarında kurumsal iletişim direktörlüğü yaptı, 2004’te ise Fem Güçlütürk ile birlikte Bernaylafem’i kurdu. “İletişim çağı” olarak adlandırılan bir dönemde, onun yaptığı işin değerine paha biçilemez. 
 
İBRAHİM ZENGİN
Saç Tasarımcısı, no.21 Saç Stüdyosu Kurucu Ortağı
Moda dünyasında çalışanlar, dergilere, reklam filmlerine ve kampanyalara çekim yapanlar, defilelerin kulisinde çalışanlar İbrahim Zengin’i çok iyi tanır. Tabii bir de saçlarının gerçekten stil sahibi olmasını isteyenler! Farklı yerlerde rastladığınız pek çok ünlü ismin saçında da onun parmak izi var. Kendi deyimiyle “20 seneye yakın zamandır duygulara dokunuyor, kimlik kaygılı işler ortaya çıkarıyor, yeni arayışlar peşinde koşuyor.”
 
ÖZLEM CANKURTARAN
Çaba Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekim Yardımcısı, VIP İlişkiler Koordinatörü
Cerrahlar, işlerinin doğası gereği insan hayatına çok yakından ve birebir temas eden insanlar şüphesiz. Ancak Özlem Cankurtaran’ın insan hayatlarına olan dokunuşları hiçbir zaman mesleğinin getirdikleriyle sınırlı kalmadı. Uzun süre ÇABA Derneği’nin başkanlığını yürüten Cankurtaran, “ÇABA olarak önce hedef koyup, bir yerin ya da kişinin ihtiyaçlarını belirleyip ondan sonra ihtiyaçları karşılamak üzerine projeler geliştiriyoruz. ” diyor. 
 
ÖZLEM ZEHEBİ
ÇABA Derneği Başkanı
2004 yılında ‘büyük hayallerin gerçek olabileceği’ fikrinden doğan ÇABA Derneği, bugüne kadar pek çok sosyal yardım projesi, etkinlik ve kampanya düzenleyerek Türkiye’nin her bölgesinden farklı sorunlara çözüm getirdi. Florya Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi, okul öncesi ve erken çocukluk eğitim hizmetleri vererek ihtiyaç sahibi ailelerin ve dezavantajlı çocukların hayatlarına dokunan ÇABAÇAM ve münferit olarak yapılan bağışlar bunlardan yalnızca bazıları…
 
 
MARCUS GRAF
Plato Sanat Daimi Küratörü, Yeditepe Üniversitesi Sanat Tarihi Profesörü, Sanat Yazarı
Son 15 senedir hem Yeditepe Üniversitesi’nde sanat tarihi, sanat teorisi ve sanat yönetimi üzerine ders veren, hem Plato Sanat’ta daimi küratör olarak çalışan hem de farklı mecralarda sanat yazıları yazan Marcus Graf, İstanbul’a birkaç günlüğüne gelip hayatını burada geçirmeye karar veren gerçek bir İstanbul aşığı.
 
MERT VİDİNLİ
Köşe Yazarı, Yeme- İçme Danışmanı
İstanbul’un yaşam stili üzerine gözlemler yapan, bu gözlemleri kimi zaman gazetedeki köşesinden paylaşan, kimi zaman da Doğuş Grubu’nun d.ream adı altındaki yeme içme yatırımlarına danışmanlık vererek herkese aktaran bir eğlence kâşifi Mert Vidinli. 
 
TAMER YILMAZ
Fotoğrafçı
Eğer Tamer Yılmaz’a “Kaç yıldır fotoğrafçılık yapıyorsunuz” diye sorarsanız, alacağınız cevap “Çok” olur! Haksız da değil. Onun fotoğrafçılık konusundaki deneyimi ne yıllarla ne de yaptığı işlerle sayılamayacak denli derin ve çok. 1999’da, eşi Ayten Alpün’le birlikte Fabrika Photography’yi kuran ve İstanbul’u profesyonel bir fotoğraf stüdyosu anlayışıyla tanıştıran Ylmaz; tarihi dokusundan, vahşiliğinden ve kargaşasından ilham aldığını söylediği İstanbul’da bugüne kadar belki binlerce moda ve reklam fotoğrafı çekti.
 
HAKAN ÖZTÜRK
Moda Editörü
27 yıldır moda editörlüğü ve stil danışmanlığı yapan Hakan Öztürk, işini “güzelleştirmek, düzenlemek ve birbirinden farklı birçok şeyi bir araya getirmek” olarak tanımlıyor. Moda dünyasına bir arkadaşının teklifi üzerine farklı dergilere çekim yaparak başlamış, ancak bu işte bu kadar ilerleyeceğini kendisi bile tahmin etmiyormuş! Onun işi sadece insanları değil mekanları da birbirinden farklı hikayeler içinde daha güzel ve büyüleyici göstermek. 
 
DİDEM BAĞRIAÇIK
Akbank Private Banking Bölüm Başkanı
Finans sektöründe, hele ki bir de “özel bankacılık” alanında çalışıyorsanız, çok güvenilir olmanız ve iyi sır tutabilmeniz gerekiyor kuşkusuz. Didem Bağrıaçık, özel bankacılık alanında uzmanlaşmış en eski isimlerden biri Türkiye’de. “İşimiz her ne kadar dışardan çok ciddi gibi görünse de ekip içinde çok güzel vakit geçiriyoruz. Aramızda güzel bir harmoni var diyor, işini çok sevdiğini söylüyor, “zaten sevmesem yapmazdım” diye de ekliyor. 15 yıl Londra’da yaşadıktan sonra yeniden evine dönen Bağrıaçık Doğu ve Batı’yı birleştirdiği için çok sevdiği İstanbul’unu anlattı.
 
ZEYNEP AKDAMAR
Contemporary Istanbul VIP İlişkiler Direktörü
Bu yıl 20-23 Eylül tarihleri arasında 13. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul, şüphesiz, İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapmak adına düzenlenen en önemli etkinlik. Zeynep Akdamar ise Contemporary Istanbul’un VIP ilişkilerini yönetiyor. Yani şehre gelen koleksiyonerler, müze direktörleri ve küratörler ile bire bir o ilgileniyor. 
 
BAHAR AKYILDIZ
İstanbul’74 Genel Müdürü
Kurulduğu günden bu yana kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası iş birliklerini desteklemek amacını benimseyen İstanbul’74, bugüne kadar İstanbul’da festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik ve mimari alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık pek çok organizasyon hayata geçirdi. 
 
MELTEM KAZAZ
Salt & Pepper Project Kurucusu
22 yıl boyunca moda ve perakende alanında çalışan Meltem Kazaz, şu anda kurucusu olduğu Salt & Pepper Project ile kültür, sanat ve eğlence endüstrisine katkı sağlıyor. 
 
SUZAN KARDEŞ
Makyaj Sanatçısı, Müzisyen, Oyuncu
İş hayatına gazetelerdeki fotoromanlar için oyunculara makyaj yaparak başlayan Suzan Kardeş, yıllar içinde İstanbul’daki sinema, dizi ve reklam sektöründeki pek çok karaktere sihirli dokunuşlarıyla hayat verdi. Demet Akbağ, Yasemin Yalçın, Cem Yılmaz, Ata Demirer ve Tolga Çevik gibi ünlü oyuncular, onun makyajları sayesinde farklı karakterlere büründü, başta Sezen Aksu olmak üzere pek çok müzisyen yine onun makyajlarıyla sahneye çıktı. 
PAYLAŞ