KLASİK OLMAYA ADAY BEŞ AKSESUAR

09.04.2020 15:21:29

2020 İlkbahar-Yaz podyumlarında öne çıkan, birer klasik haline gelmesi muhtemel beş aksesuar trendini derledik.

1. Bohem Feminizm 

Dior’un feminizmi yücelten tasarımcısı Maria Grazia Chiuri’nin 70’lere göz kırptığı koleksiyonunda öne çıkan akseuarlardan biri de dönemin alamet-i farikası bandanalar. Bohemliği 21.yy’ın sofistike tavrıyla harmanlayan Chiuri, saçlara hareket özgürlüğü vaat ediyor. 

2. Sarıp Sarmalayan 

Alexander McQueen’in tasarımcısı Sarah Burton‘ın ayakları yere basan, cesur diye atlettiği koleksiyonunda öne çıkan parçalardan biri eli saran kapitone görünümlü deri clutch’lar. Modeller, güvenli bir duruş vaat ederken, metal detaylarıyla da güçlü bir kimlik algısı yaratıyor.  

3. Işıltıyı Yüksek Tut 

Gucci’ye geldiği günden beri maksimalist çizgisini bozmayan Alessandro Michele, güzellik ve özgürlük kavramlarıyla kodladığı koleksiyonunda nevi şahsına münhasır estetik algısını bir kere daha gözler önüne seriyor. Koleksiyonun öne çıkan aksesuarları arasında parlak gri taşlarla bezeli saç bandı; yine aynı formda kulaktan boyuna uzanan küpeler ile eşleştirilerek; ışıltı dozu yüksek tutuluyor. 

4. X-Large Eküriler 

Asimetrik kesimlerin, geometrik formların, monokrom detayların, minimalist desenlerin hakim olduğu Clare Waight Keller’ın Givenchy  podyumunda; cüretkar aksesuarlarda da dahil her parça as oyuncu olmaya adayken; hacmi ve formu genişleyen deri dokulu çantalar risk almayı seven kendinden emin kadınlara konformist bir manifesto sunuyor. 

5. Heykelsi & Akışkan Formlar 

Olivier Rousteing’in geleneksel ve fütüristik dokuları harmanladığı Balmain podyumunda; aksesuarlar akışkan ve heykelsi formlarıyla çarpıcı bir görünüm yaratırken; gümüş ve altın detayların yüceltildiği küpeler yakın dönemin sansasyonel güzellik hamlesi olacağı benziyor.  

 

 

Melda YÜZBAŞIOĞLU – [email protected]

PAYLAŞ