BÜYÜK MARKALARIN HİKAYESİ

30.05.2019 12:46:14

Yüzyıllar önce kurulan ve moda sahnesinden inmek bir yana; sektörü yöneten Chanel, Dior, Louis Vuitton, Hermes gibi dört köklü modaevi, yeni koleksiyonlarıyla kalp atışlarımızı hızlandırıyor.

Lara MUTLU - [email protected]

 

Louis Vuitton

 

Kuruluş yılı: 1854.

Kurucu: Louis Vuitton.

Nasıl başladı? Louis Vuitton’un asıl işi sandık ve valiz üretmekti. İkonik monogram desenli, kanvas valizler kısa sürede Fransız elitleri tarafından çok tutuldu. Daha sonra Vuitton’un oğlu Georges, ilk çanta tasarımı olan Keepall’u tasarladı. Ardından Keepall’u; Speedy, Alma, Noé ve Neverfull gibi zaman içinde ikonlaşan modeller takip etti.

Şu anki kreatif direktör: Nicolas Ghesquière.

 

 

 

Christian Dior
Kuruluş yılı: 1946.

Kurucu: Christian Dior.

Nasıl başladı? Sanatla bir hayli içli dışlı olan Christian Dior, önce kendi sanat galerisini açtı ve Dali ile Picasso gibi sanatçılarla omuz omuza çalıştı. Ardından modaya yönelerek Robert Piguet ve Lucien Lelong gibi isimlerin yanında çalıştı. Daha sonra kendi adını taşıyan modaevini açtı. Dior, asıl çıkışını yarattığı ‘New Look’ görünümüyle yakaladı.

Şu anki kreatif direktör: Maria Grazia Chiuri.

 

 

Chanel


Kuruluş yılı: 1909.

Kurucu: Gabrielle Chanel.

Nasıl başladı? Yetimhanede dikiş dikmeyi öğrenen ve 1910’da ilk butiğini açan Chanel, işe aslında şapka tasarımları yaparak başladı. Ancak bununla yetinmeyip kısa zaman içinde kıyafetler de hazırladı. Chanel’in tasarımları, dönemin ruhu için oldukça yenilikçiydi. Hatta devrim niteliğindeydi ve zamansız modellerdi. Öyle ki, klasik bir Chanel tüvit ceket ve 2.55 çanta, günümüzde hala birer arzu nesnesi olmayı başarıyor.

Şu anki kreatif direktör: Virginie Viard.

 

 

Hermès


 


Kuruluş yılı: 1837.

Kurucu: Thierry Hermès.

Nasıl başladı? Thierry Hermès, işe binicilik malzemeleri üreterek başladı. Hermès’nin oğlu Charles, ilk kez bir çanta tasarladı. Ancak bu klasik bir el çantası değil; binicilik malzemelerini taşımak için üretilen bir modeldi. İlk çantayı ise 1922’de, Hermès’nin torunu Émile-Maurice tasarladı. Bu modeli, birer klasik haline gelen Kelly ve Birkin çantalar takip etti.

 

 

YAZININ TAMAMI BU HAFTA ALEM'DE.

PAYLAŞ