ANİMASYON FİLMLERİ LİSTESİ

20.04.2020 16:50:32

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden en iyi animasyon filmlerini listeledik.

''UP'', 2009 (IMDB: 8.2)

Walt Disney ve Pixar Animation ortak yapımı Yukarı Bak filmi, huysuz ve yaşlı bir adam olan Carl ile 8 yaşındaki doğa kaşifi Russell’ın beklenmedik yolculuğunu konu ediniyor. Birlikte çok mutlu bir ömür paylaştığı çocukluk arkadaşı ve eşi Ellie’nin ölümünün ardından Carl’ın yolu tesadüf eseri Russell ile kesişir. Carl’ın ölüme karşı aşkını yaşatma arzusu Ellie’nin hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı macera hem sizi duygulandıracak hem de ikilinin başlarına gelenler sizlere keyifli dakikalar sunacak.

''TOY STORY'', 1995 (IMDB: 8,3)

Pixar’ın ilk uzun metraj animasyon filmi Oyuncak Hikayesi, gerçek arkadaşlığı tanımlayan en samimi yapımlardan biri. Film, Andy’nin favori oyuncağı Şerif Woody ile en yeni gözdesi Buzz Lightyear arasındaki çatışmayı ve bu çatışmadan doğan güçlü dostluğu anlatıyor. İkilinin maceraları, en sonuncusu geçtiğimiz sene yayınlanan üç filmle de devam ediyor.

''COCO'', 2017 (IMDB: 8,4)

Son yılların en başarılı animasyonlarından biri olan Coco, 12 yaşındaki Miguel’in Ölüler Diyarına yolculuğunu anlatıyor. Ailesinin yasaklarına rağmen müzisyen olma hayali kural Miguel, idolü Ernesto de la Cruz’un peşinden giderken kendisini ansızın Ölüler Diyarında bulur. Burada yolu düzenbaz Hector ile kesişen Miguel, aile geçmişinin sırlarını keşfeder.

''INSIDE OUT'', 2015 (IMDB: 8,2)

Walt Disney ve Pixar Animation ortaklığından doğmuş bir başka film ise Ters Yüz. Orta-Batı’daki hayatını geride bırakarak San Francisco’ya taşınan küçük Riley’nin önünde yeni bir ev, okul ve arkadaşlara alışmasını gerektiren zorlu bir süreç vardır. Bu süreci iyi yönetebilmesi için en büyük destekçisi, duyguları Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü’dür. Riley’nin zihninde yaşayarak ona günlük hayatında destek olan bu duygular, yeni hayatına uyum sağlarken ona biraz sıkıntı çıkaracaktır.

''ZOOTOPIA'', 2016 (IMDB: 8,0)

Zootropolis: Hayvanlar Şehri, animasyonlarda görmeye alıştığımız hayvanları bambaşka bir dünya içinde beyazperdeye taşıyor. Film, bizleri tüm hayvanların bir arada yaşadığı, son derece modern ve teknolojik bir toplumda geçen polisiye bir öyküye sürüklüyor. Geveze tilki Nick üstüne atılan bir suçtan kurtulmaya çabalarken, kendini kanıtlamak isteyen, iyi niyetli polis memuru Judy Hopps onunla ortak olarak gizemli bir olayı çözmeye çalışıyor.

''THE INCREDIBLES'', 2004 (IMDB: 8,0)

En sevilen ve en eski animasyonlardan biri olan İnanılmaz Aile, süper kahraman özellikleri taşıyan beş kişilik bir ailenin, onları yok etmek isteyen Syndrome isimli sahte bir süper kahraman ile mücadelelerini anlatıyor. İnanılmaz Adam Bob, Lastik Kız Helen, görünmez kızları Violet, süper hızlı oğulları Flash ve henüz bir yeteneğe sahip olmayan bebek Jack-Jack ile müthiş bir aile hikayesi sizleri bekliyor.

''BRAVE'', 2012 (IMDB: 7,1)

Disney ve Pixar dünyalarının gelmiş geçmiş en asi ve cesur prensesi Merida! Okçuluk konusunda oldukça yetenekli bu kıvırcık, kızıl saçlı prenses, ülkesinde yüzyıllardır süregelen bir geleneğe karşı çıkarak hayatta kendi yolunda gitmek ister. Cesur filmi, beyaz atlı prensi tarafından kurtarılmayı bekleyen prenseslerin aksine, kendi ayakları üstünde durabilen bağımsız bir genç kızın hikayesini konu alıyor.

''ICE AGE'', 2002 (IMDB: 7,5)

Buzul çağı, tüm dünyada etkisini göstermeye başlamıştır. Kaos içinde kendi halinde bir mamut olan Manfred, muzır rakun Sid ve dişli kaplan Diego bir araya gelmiştir. Bu alışılmadık dostluğun beş film boyunca süren maceraları, hayatımıza kattığı birbirinden neşeli karakterlerin ve oldukça eğlenceli sahnelerin yanı sıra sizlere ikili ilişkilere dair farklı bakış açıları sunacak.

Hazırlayan: Sena Kirezçik

PAYLAŞ