BİR FİLMDEN ÇOK DAHA FAZLASI

19.02.2018 11:43:58

Cebimdeki Yabancı vizyona girmesinden bu yana üç hafta geçmesine rağmen çok konuşulmaya devam ediyor. Film hakkındaki görüşlerimiz bu yazıda...

Çise Güngör - [email protected]

İtalya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan David di Donatello Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi senaryo ödülünü alan İtalyan filmi “Perfetti Sconosciuti”nin Ferzan Özpetek tarafından serbest uyarlaması olan “Cebimdeki Yabancı” vizyona girmesinden bu yana üç hafta geçmesine rağmen gişede hatırı sayılır bir seyirci kitlesine ulaştı. Serra Yılmaz’ın yönetmen koltuğuna oturduğu film oyuncu kadrosuyla da dikkat çekici. Belçim Bilgin, Buğra Gülsoy, Çağlar Çorumlu, Leyla Lydia Tuğutlu, Serkan Altunorak, Şebnem Bozoklu ve Şükrü Özyıldız’ın yer aldığı yapım arkadaşlık ve karı-koca ilişkilerini çarpıcı dille anlatıyor.

Bir akşam yemeğinde buluşan yedi yakın arkadaş, birbirlerinin hayatları hakkında her şeyi bildiklerini düşünür. Ama durum bundan çok farklıdır. Her insanın kimseye söylemediği sırları ve ilişkilerinde sakladıkları gerçekler vardır. Yemek sofrasında geçen film, son derece akıcı, komik, dramatik ve trajediye dayalı bir dille işlenmiş. Gidişat o kadar ustaca hazırlanmış ki kara mizah sosuyla süslenerek hazırlanan sürprizleri izleyici merakla bekliyor. Ferzan Özpetek’in klasik yemek masası bir kez daha kahramanları etrafından topluyor dostluk, cinsellik, sadakatsizlik, çocuk sahibi olma ve fantezilerle ilgili birçok konuya parmak basıyor.

Bireylerin hayattan beklentileri, kurdukları ilişkiler, cinsel yönelimleri, evlilikleri ve çocuk sahibi olmaları onları nasıl etkiliyor. Mutlu bir ilişkinin içinde gibi görünüp aslında fantezilere ve beğenilmeye ne kadar aç oldukları… Filmin başında konuşulan “Ay Tutulması” ile yapılan metafor o kadar etkileyici ki ve tabi ki ince ince seçilen kusursuz müzikler. Eğer hala filme gitmediyseniz mutlaka en yakın zamanda izlemelisiniz.

PAYLAŞ