AİLE HAZİNESİ

31.10.2019 10:04:50

Rothschild Ailesi’nin koleksiyoner ruhunu gözler önüne seren A Rothschild Treasury sergisi, Waddesdon Malikanesinde keşfedilmeyi bekliyor.

Ayça BARUT TANMAN – [email protected] / Fotoğraflar: © Waddesdon Image Library, Mike FEAR

 

Buckinghamshire’daki Waddesdon, Baron Ferdinand de Rothschild’ın koleksiyonlarını sergilemek ve dostlarını ağırlamak için 1870’lerde inşa ettirdiği bir malikane. Fransız Rönesans dönemi şatoları tarzındaki bu büyüleyici ev, 7 Eylül’de köklü ailenin koleksiyonlarını sanatseverlerle buluşturmaya başladı. “A Rothschild Treasury” adlı Waddesdon’daki kalıcı sergide çoğu bugüne kadar nadiren görülmüş 300’ün üzerinde obje yer alıyor. Rothschild ailesinin farklı kuşaklarının koleksiyoner yönünü, farklı ilgi alanlarını gözler önüne seren sergi tarihi milattan önceden 20. yüzyıla uzanan resimler, dekoratif sanat eserleri, tekstil ürünleri, kitaplar ve el yazmalarını bir araya getiriyor.

 


Dorothy de Rothschild’ın hediyesi olan , milattan önce 3. ve 4. yüzyıla ait küpeler.

 

James de Rothschild’ın para koleksiyonu, Baron Ferdinand’ın sanat zinciri ve Alice Charlotte von Rothschild’a Kraliçe Victoria’nın hediye ettiği bilezik öne çıkan eserler arasında. Ailenin İngiliz ve Fransız üyelerine ait mücevherler ilk kez gün yüzüne çıkan parçalardan. Baron Edmond’un gelini Dorothy de Rothschild’a 1913’te düğününde taktığı Boucheron inci taç da bunlardan biri. Koleksiyondaki bazı zümrütlerin de Baron tarafından 1872 yılında, Fransa İmparatoriçesi Eugenie’nin kişisel mücevherlerinin satışından alındığı tahmin ediliyor.

 Boucheron inci, pırlanta ve platin taç, 1913.

 

 

Luigi Valadier tasarımı sofra süsü, 18. yüzyıl.

 

Baron Ferdinand de Rothschild, çok sevdiği köpeği Poupon ile.

PAYLAŞ