İNSÜLİN DİRENCİ VE DİYABETİ OLANLAR İÇİN TAVSİYELER

08.11.2019 11:40:04

İnsülin direnci ve diyabetin doğal yollu tedavisi sağlıklı beslenme ve düzenli yapılan yürüyüşler ile mümkün. Bunların yanında kan şekerinizi dengeleyici ve beslenmenizde dikkat etmeniz gereken püf noktalarını Diyetisyen Zeynep Çapay paylaştı:

Tarçın: Bitki çaylarınızda veya meyveleriniz ile beraber tarçın kullanın. Günde 1 tatlı kaşığı toz tarçın kan şekerinizi düşürmeye yardımcıdır. (Yüksek tansiyonu olanlar 1 çay kaşığı kadar kullanmalı.)
Kuşburnu çayı: Yüksek oranda C vitamini içeren meyvelerden biri olan kuşburnu, çayını tarçın ile hazırlarsanız iyi bir dengeleyici olacaktır. Yemeklerden sonra 1 fincan içilebilir.
Doğal sirke: Her gün 1 çorba kaşığı sirke kullanmak kan şekerinizi düzenlemeye yardımcıdır. Doğal elma sirkesinin insülin direnci tedavisinde işe yaradığını çok sayıda araştırma göstermektedir.
Kekik suyu: Günde 1 çorba kaşığı kekik suyunu suya karıştırıp içmek kan şekerinizi dengelemeye yardımcıdır. Fakat yüksek tansiyon ve çarpıntı problemi olanlar kullanmamalı.
Glisemik indeksi yüksek gıdaları hayatınızdan çıkarmak; Kanada Diyabet Rehberine göre yüksek glisemik indeksli gıdaları tüketmemeniz gerekiyor.

Bunlar;
Beyaz un ile yapılmış her şey
Mısır ve mısır gevreği
Pirinç ve pirinç patlağı -pirinç sütü ve bütün pirinç çeşitleri
Havuç
Patates
Muz
Karpuz

PAYLAŞ