03.05.2018 15:33:01

Türkiye’nin dört bir yanından Prof. Aziz Sancar GIS Projesi 2017’ye katılan öğrenciler, uluslararası alanda başarılı rol modellerle, bu proje kapsamında bir araya geliyor.

Elif ÖKSÜZ - [email protected]
Petek KIRBOĞA - [email protected]

PROF. AZİZ SANCAR
2015 yılında kimya dalında Nobel Ödülü kazanan Prof. Aziz Sancar, geçtiğimiz yıl başlattığı ve kızlar için STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitiminin önemini vurguladığı GIS (Girls in STEM) projesiyle kız çocuklarının eğitimine önemli katkıda bulunuyor. ALEM Dergisi’nin medya sponsoru olduğu proje kapsamında İzmir, Ankara, Kars, Gaziantep, Hatay, Trabzon ve son olarak İstanbul’da düzenlenen eğitim kamplarından sonra 10 Haziran’da GIS Uluslararası Konferansı düzenleniyor. Öncesindeyse Aziz Sancar, sadece ALEM’le proje ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

"Ben taşradan gelen biri olarak, eğitimin gücünü çok iyi biliyorum. Eğitimin hayatımı nasıl etkilediğinin farkındayım. Türkiye’deki ve dünyadaki bütün kızların benim sahip olduğum olanaklara sahip olmasını istiyorum. Ailem, özellikle annem eğitime çok önem verirdi, tüm çocuklarının okumasını isterdi. Biz sekiz kardeştik. Erkeklerin hepsi okudu, üç kız kardeşimden ikisi eğitim alabildi çünkü o dönemlerde kız çocuklarımız en fazla ilkokul okurdu. Ben üçüncü sınıftayken 28 kişilik sınıfımızda yalnızca bir kız öğrenci vardı. Böyle bir ortamda doğdum büyüdüm. Kız çocuklarının eğitimi meselesini çok küçük yaşlarda gördüm. Son 500 yılda maalesef bilime önemli katkılar yapmış değiliz. Peki neden yapmadık? Çoğu insan buna “zeki olmadığınız için” diyebilir. Ancak bilim yapmak genetik veya zekâ meselesi değil, bir gelenek ve kültür meselesidir. Dolayısıyla bilim yapmayı bir gelenek haline getirmeli ve bunu çocuklarımıza en erken yaştan itibaren aşılamalıyız. Nobel Ödülü’nü aldıktan sonra yaptığım konuşmalarda eğitimin, özellikle de kız çocuklarının eğitiminin önemini vurgulamıştım. GIS projesi gerçekten çok değerli bir girişim; inşallah memleketimize ve tarihi bağlarımız olan Suriyeli kardeşlerimize büyük fayda sağlayacaktır. İmkân sağladığımız zaman kızlarımız çok büyük işler başaracaktır. Her şeyi devletten beklemekle olmaz. Anne babalara büyük görev düşüyor. Onlar inandıkları zaman çocuklarımız daha başarılı olacaklar. Bu kültürün oluşması ve gelenek haline dönüşmesi için ailelerin eğitimi en öncelikli konu. Nobel’i almamdaki tek neden çok çalışmış olmam. Bir şeyi seviyorsanız çok çalışmak sizi yormaz. Çocuklarımıza bilimi sevdirmek, araştırmayı sevdirmek mecburiyetindeyiz."

PAYLAŞ