18.07.2018 12:43:46

Şirin Yalçın, Rosella Karabacak ve Selin Habbab Özkaynak üç yakın arkadaş. Hatta arkadaşlıklarını; dostluğa, dostluklarını ise yeni heyecanları SırMasa ile ortaklığa dökmüş üç isim.

Röportaj: Lara MUTLU
Fotoğraflar: Serhat HAYRİ
Styling: Ayşe SÖNMEZ
Saç: Akın ÜNAL
Makyaj: Alp KAVASOĞLU

Şirin Yalçın ve Rosella Karabacak’ın dostlukları çok eskilere, yaklaşık 25 yıl öncesine dayanıyor. Karabacak’ın eşi Cüneyt, Şirin’in en iyi dostlarından biriymiş. Şirin Yalçın o yılları, “Cüneyt, hayattaki en yakın erkek arkadaşımdır. Rosella’yla tanışmam bu vesileyle oldu. İyi ki de tanışmışım” diyerek anlatıyor. Karabacak ise gülerek, “Ben Şirin’lerin geliniyim” diyor ve ekliyor, “Şirin, eşimin bana kattığı en önemli şey.” İkilinin Selin Habbab Özkaynak ile tanışmaları ise sosyal çevreleri sayesinde olmuş. Yalçın, “Yıllar yılı hep şu muhabbet dönerdi; ‘Akşama kimler var? Selin’ler var. Aaa tamam, süper o zaman!’ Selin ile hep bir kahvemiz, sohbetimiz olmuştur. Ama bu iş dolayısıyla arkadaşlığımız dostluğa dönüştü” diyor. Özkaynak ise, “Bir iş kurma süreci her zaman sancılıdır ama biz çok şükür pek sancı yaşamadık. Üçümüzün enerjisi o kadar tuttu ki…” diyor.

 

 

Sırmaison’dan sonra SırMasa’yı açmaya nasıl karar verdiniz?

Rosella Karabacak: Biz Sırmaison’da objeden çok çatal bıçak ve sofra takımı satıyoruz. Bizim çalıştığımız markalar yüksek kalitede çalıştıkları için dört haftadan önce üretim yapamıyorlar. Gümrük süreci de eklenince müşteriler sipariş verdikten sonra ürünlerin ellerine ulaşması sekiz haftayı bulabiliyor. Ancak müşteriler 10 gün sonra misafirim var diyerek geliyorlar. Biz de hep bu soruna ne çare üretebiliriz diye Şirin’le aramızda konuşuyorduk zaten. Kiralama fikri hep aklımızın bir köşesindeydi.

 

 

 

Lüks tüketimde kiralamanın bir trend haline gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şirin Yalçın:

Muhteşem bir fikir. Kapitalist düzenin getirdiği tüketim toplumunu bir yerde frenleyen, durduran bir şey. Bir şeye sahip olma arzusunu daha düşük bütçe ile tamamlama şekli. Bu nedenle ben kiralamaya çok sıcak bakıyorum.

Kiralama süreci nasıl gelişiyor?

Selin Habbab Özkaynak:

Her şeyi tekil olarak da kiralayabilirsiniz. Örneğin, balık çatalınız yeterli sayıda değilse sadece onu kiralamanız mümkün. Biz sofra takımlarını olduğu gibi kiralayın mantığında değiliz. İnsanlar, gerçekten evlerinde neyi eksik görüyorlarsa onu kiralayabilirler.

 

 

PAYLAŞ