30.01.2019 11:11:34

Manolo Blahnik markasının CEO’su Kristina Blahnik ki kendisi aynı zamanda Bay Blahnik’in yeğeni oluyor; modanın bir yatırım işi olduğunu düşünüyor. Bir çift Manolo Blahnik de bir ayakkabıdan ziyade evladiyelik bir tasarım değil mi sizce de? ‘Moda insanı’ olmadığını savunan Blahnik ile modayı konuştuk.

Manolo Blahnik markasının CEO’su Kristina Blahnik ki kendisi aynı zamanda Bay Blahnik’in yeğeni oluyor; modanın bir yatırım işi olduğunu düşünüyor. Bir çift Manolo Blahnik de bir ayakkabıdan ziyade evladiyelik bir tasarım değil mi sizce de? ‘Moda insanı’ olmadığını savunan Blahnik ile modayı konuştuk.

Röportaj: Lara Mutlu
Video: Onur ATICI

Bir çift Manolo hangi kadını mutlu etmez ki? Benim için Manolo’lar bir ayakkabıdan çok daha fazlası. Bir yaşam biçimi. Kristina Blahnik ile CIF Dialogues için geldiği İstanbul’da bir araya geldiğimizde ise o yaşam biçimini canlı olarak karşımda gördüm sanki. Geleneklerin gücüne inanan tam bir iş kadını. Blahnik ile sohbet etmek ve onu CIF Dialogues esnasında moda ve gelenekler üzerine sohbet ederken dinlemek pek bir keyifliydi.

Sabahları sizi heyecanla uyandıran şey nedir?
Her sabah güne gerçekten ve gerçekten çok büyük bir şevkle uyanıyorum. Benim için işe gitmek diye bir kavram yok. Bir evimden diğerine gidiyorum. Büyük bir aile gibi çalışıyoruz. 

Kendinizi bir ‘moda insanı’ olarak adlandırıyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Ben bir moda insanı değilim. Amcam Manolo da kendini böyle ifade etmez. Hatta ayakkabı tasarımcısı da demez kendine. Onun için ayakkabı yapmak kendiliğinden gelişen; zaten olması gereken bir şey.

Aslında bir mimarsınız ve dokuz senedir de Manolo Blahnik markasının CEO’susunuz. Ayakkabı tasarımı ve mimari arasında bir bağlantı kuruyor musunuz?
Bir ayakkabı tasarlamakla, bir bina tasarlamak arasında çok büyük bir fark yok desem inanır mısınız? Her ikisinde de önemli olan yapı, yaratıcılık ve konfor. Manolo’ların en öne çıkan özelliği rahatlıkları. Bunu başarmak için çok ciddi çalışıyoruz. Proporsiyonlar, materyaller çok önemli. Bir mimar olarak daima geleceği düşünüyorum; bu iş ayakkabı tasarımında da böyle.

Manolo Blahnik’in tasarım motto’su nedir?
Geleceği tasarlamak ve daima öngörüşlü olmak. Gelişecek olayları, trendleri önceden belirleyebilmek. Ancak aynı zamanda gelenekler de çok önemli. Geçmişi hatırlamadan, bilmeden geleceği asla tasarlayamazsınız. 

Bir çift Manolo her kadını mutlu eder. Bu size ne hissettiriyor?
Ben zaten ayakkabıların içinde büyüdüm; onlar benim DNA’mın bir parçası diyebilirim. Üzerimdeki şu elbiseyi bir çift Manolo yerine bir çift sneaker ile giyseydim kendimi elegan hissetmezdim. 

Manolo Blahnik deyince benim aklıma Hangisi adlı model geliyor ilk olarak. 
Benim ilk hatırladığım ayakkabı okuldan eve gelince annemin kırmızı, rugan yüksek topuklu, oval burunlu ayakkabılarıydı. O modeller benim için unutulmaz. 

Sonsuz ilham kaynaklarınız neler?
İnsan doğası. İnsanları gözlemlemeyi çok severim. İnsanların, neyi, neden yaptıkları benim en büyük ilham kaynağım. Hayatta her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. 

PAYLAŞ