11.07.2018 15:37:00

Missoni’nin kuruluşunun 65. yılında aileye en büyük hediye, Francesco Maccapani Missoni’den geldi. Francesco, kaleme aldığı, Assouline tarafından yayınlanan The Missoni Family Cookbook adlı kitapla ailesinin tariflerini bir araya getirdi. Missoni Ailesi'nin üç kuşak ferdi Rosita, Angela ve Francesco ile bir araya gelerek aile gelenekleri üzerine sohbet ettik.

 getirdim. Bu bir aile projesi olmalıydı. İki yıl boyunca Amerika’da yaşadım. 2011-2013 yılları arasında... Ve orada gerçekten iyi yemek bulmak öyle zordu ki... Kabak bile aynı kabaktı ama onunla pişirdiğim makarnanın tadı bir türlü aynı olmuyordu. İtalya’ya döndüğümde inanılmaz şişmiştim. Kilo almamıştım ama sanırım dengesiz beslenmeden dolayı çok şiş görünüyordum. Aile yemeklerimizi çok özlemiştim. Bizim ailede yemek ciddi iştir. Aileyi bir araya getirir. Bu kitapla annemin, anneannemin, dedemin, babamın tüm ailemizin bende hatırası olan tariflerini topladım.

Nasıl bir beslenme düzenine sahipsiniz?
F.M.M.: 
Sabahları uyanınca içine limon suyu damlatılmış ılık su içerim. Asla kahvaltı etmem. Birkaç saat sonra kendime içinde ananas, salatalık, zencefil vs gibi malzemelerin yer aldığı bir juice hazırlıyorum. Öğle yemekleri bizim ailede çok önemlidir. Anneannem Rosita’nın evi Missoni fabrikasına çok yakın. Dolayısıyla tüm aile öğle yemeklerinde onun evinde bir araya geliyoruz. ‘Masada neler var?’ derseniz yok yok... Bir balık, et ya da tavuk. Bir zeytinyağlı, bir etli sebze, bir makarna ya da risotto ve mutlaka tatlı. Akşamları ise Milano’ya, kendi evime dönüyorum ve genellikle kız arkadaşımın pişirdiği yemekleri yiyorum. Kendisi Brezilyalı ve harika Brezilya yemekleri pişiriyor. Benim için günün en önemli yemeği, akşam yemeğidir. Çünkü akşamları gerçekten çok yemek yerim.

Hayatınızı renklendiren en büyük lüksünüz nedir?
F.M.M.: 
Köpeğim Johnny. Kendisi bir İngiliz bulldog’u. Benimle Amerika’ya bile geldi. Anneannem hayattaki en büyük lüksün, bahçende bulunan bir tavuk kümesi olduğunu söyler. Anneme göre ise en büyük lüks komşunun bahçesinde yer alan tavuk kümesidir! Bizim ailenin lüksü, bahçemizde yer alan tavuk kümesleri sanırım. Kendi bahçende, kendi sebze ve meyveni 

Rosita & Angela MISSONI
Francesco Maccapani Missoni’nin kaleme aldığı yemek kitabı sizde nasıl bir his uyandırıyor?

Rosita Missoni: Bu yemek kitabının bu sene piyasaya çıkması ailemiz için gerçek bir kutlama niteliğinde! Missoni, kuruluşunun tam 65. yılını kutluyor bu sene. Bu da bir hatıra kitabı. Ve bizim için çok değerli. Aile geleneklerimizi yaşatıyor. 
Angela Missoni: Francesco, zaten her zaman geleneklerine çok bağlı bir çocuktu.

PAYLAŞ