10.10.2018 12:01:14

Hacı ve Hakan Sabancı, annelerinin Koton için hazırladığı ilk erkek koleksiyonunun heyecanını paylaştı.

Röportaj: Gözde YÖRÜKOĞLU ERSU

Fotoğraf: Zeynel ABİDİN AĞGÜL 

Saç: Şengül AKALIN

Makyaj: Salih ALTINBAŞ

Fotoğraf asistanı: Hüseyin Rahmi AĞGÜL

Video editörü: Fatih ER

Tüm kıyafetler Arzu Sabancı for Koton 

Hacı, Hakan ve Arzu Sabancı ile, Çubuklu’daki ofislerinde bir araya geldik. Annelerinin tutkuyla peşinden gittiği tasarım heyecanına ortak olan Hacı ve Hakan bu kez Zeynel Abidin'in objektifinin karşısına ALEM Dergisi için geçtiler. Arzu Sabancı for Koton, bir sürpriz yaparak bu sezon erkek koleksiyonuyla karşımızda. Bu heyecanı, bizlerle paylaşan Sabancı Ailesi ile sonbaharın ilk günlerinde, güneşli bir pazartesi sabahında buluştuk. Erkek koleksiyonunu hazırlarken evdeki erkeklerden ilham aldığını söyleyen Arzu Sabancı’nın bir diğer heyecanı da yeni kadın koleksiyonu.

Sonbahar- Kış sezonu için heyecanlı mısınız?
Arzu SABANCI Evet, hem de çok… Çünkü bu sezon, Koton’la iş birliğimizin ayrı bir heyecanı var. İlk defa erkek koleksiyonuna imza atıyorum. Koton ile başarılı üç sezon geçirdik ve gerçekten kadınların beklediği koleksiyonlar hazırlamayı başardık. 2018-2019 Sonbahar-Kış sezonunda ise kadın koleksiyonuna ek olarak Arzu Sabancı for Koton Erkek Koleksiyonu’nu hazırladık. Güzel bir iş ortaya çıkardığımıza inanıyorum. Kadın koleksiyonumuz da Ekim’in ikinci yarısında mağazalarda olacak.


Bir sürprizle karşımızdasınız, erkek koleksiyonu hazırlamaya nasıl karar verdiniz?
Arzu S. Ben üretmeyi, çalışmayı, yeni projeler geliştirmeyi seviyorum. Hazırladığımız koleksiyonlarımız oldukça yoğun ilgi gördü. Aldığımız geri dönüşler bizi mutlu etmekle birlikte bir sonraki sezon için de sorumluluklar yükledi. 2018–2019 Sonbahar-Kış Kadın Koleksiyonu'muzu hazırlarken, erkek koleksiyonu hazırlama fikri de benden geldi. Koton’un mevcut erkek kategorisini Arzu Sabancı for Koton çizgisiyle buluşturmanın peşine düştük. Kadın modası kadar erkek modası da yıllardır takip ettiğim bir alan. Biliyorsunuz üç oğlum ve eşimle birlikte dört erkekle yaşıyorum. Çocukların arkadaşları da katılınca, tahmin edersiniz ki etrafım gözlemleyebildiğim birçok örnekle dolu. Böylece hazırladığım koleksiyon ile erkeklerin moda dünyasına dair izlenim ve deneyimlerimi kendi tarzımla buluşturma fırsatı yakaladım.

Eşiniz ve çocuklarınıza stilleri hakkında tüyolar verir misiniz?
Arzu S. Eskiden oğlanlarla beraber yaşarken alışverişlerinde yanlarında oluyordum. Ama artık alışverişlerini kendileri yapıyorlar. Tatillerde denk gelirse birlikte dolaşmak keyifli oluyor. Birbirine yakın stilleri olmakla beraber dördü de farklı karakterler ve farklı tarzları var. 


Gardırobumda olmazsa olmaz dediğiniz parçalar hangileri? Ve elbette ‘asla giymem’ dedikleriniz?
Hacı S. Siyah bir jean, beyaz bir gömlek, siyah bir bot dolabımda mutlaka vardır.
Hakan S. Erkek modası, son zamanlarda çok abartı, çok gösterişli ve bence biraz limitleri zorlayan yöne doğru gidiyor. Benim tercihim genelde sade kıyafetlerden yana oluyor. Siyah kot pantolon, siyah ve beyaz tişörtler ile siyah bir deri ceket her zaman dolabımda bulundururum. Üzerinde marka logosunun abartılı vurgulandığı tişörtleri asla giyemem.

Tarzınızı nasıl oluşturuyorsunuz?
Hacı S. Çok değişik bir tarzım yok. Kendime yakışan, içinde rahat hissettiğimi düşündüğüm kıyafetleri alıyorum. Dediğim gibi sade bir tarzım var. Renk uyumuna dikkat ederim. Siyah favori rengim ondan genelde siyah giyinirim. Kolye, bileklik, saat gibi aksesuarları takmayı da seviyorum.


Kendi giyim tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Arzu S. Günlük hayatımda spor – şık giyinmeyi tercih ediyorum. Klasik parçaları, modern tasarımlarla, şık modelleri ise spor tarz tasarımlarla yumuşatmayı seviyorum.


İkonik stil ikonlarından sizin de gönlünüzü çalan yıldızlar var mı?
Arzu S. Favori tasarımcılarım arasında Dries van Noten ve Isabel Marant ilk sıralarda yer alıyor.


Sosyal medya vasıtasıyla takip ettiğiniz, stilini, tarzını beğendiğiniz isimler ya da modacılar var mı?
Hacı S.  Günlük hayatımda çok severek giydiğim iki tane marka var. John Varvatos ve All Saints.  Bunları takip ediyorum. Arzu Sabancı for Koton ile birlikte artık üç marka oldu. 
Hakan S. Takip ettiğim kimse yok, ihtiyaç duyarsam anneme danışıyorum.

RÖPORTAJIN TAMAMI ALEM'DE.

PAYLAŞ