HOLLYWOOD GARDIROBU

02.09.2019 12:53:53

Bazıları devrin modasının bir yansıması, hatta modaya yön veren bir ilham kaynağı rolünde Hollywood’un altın çağını keşfe çıktığımız bu yazıda sizleri, sinemanın ikonik kostümlerinin arasında bir yolculuğa davet ediyoruz.

Eray ERKOCA – [email protected]

 

Şu sıralar en çok konuşulan konulardan biri de Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi “Bir Zamanlar… Hollywood’ta”. Hollywood’un altın çağının son günlerine saygı duruşunda bulunan film, kadrosu ile sinemaseverlerin dilinden düşmüyor. Brad Pitt, Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie’yi bir araya getiren yapımın 60’ların sonlarını stilize eden kostümlerinden ilham alarak, Hollywood’un altın çağının ikonik kostümlerini derledik.

 

SCARLET O’HARA

“Rüzgar Gibi Geçti”

 

Clark Gable ve Vivien Leigh’in başrolünü paylaştığı 1939 yapımı “Rüzgar Gibi Geçti” (“Gone with the Wind”), IMDB’nin en iyi filmler listesinin 164. sırasında yer alıyor. Amerikan iç savaşı yıllarını manipulatif bir aşk hikayesi ekseninde anlatan filmin, “En İyi Film” dahil sekiz Oscar’ı var. Scarlet O’Hara karakteri ile Oscar kazanan Viven Leigh’in ise filmdeki zümrüt yeşili elbisesi, ikonik kostümler seçkimizin ilk sırasındaki yerini hak ediyor bizce. Scarlet’ın Rhett Butler (Clark Gable)’ı baştan çıkarmak için çiftlik evindeki perdeleri kullanarak diktiği elbise, filmin merkezindeki objelerden bir tanesi. Oscar ödüllü kostüm tasarımcısı Walter Plunkett tarafından film için özel hazırlanan bu zümrüt elbise, Beverly Hills’teki bir açık artırmada 137,000 Dolar’a satıldı.

 

GILDA

“Gilda”

 

1946 yılında “Gilda” filmi ile kariyerinin zirvesine çıkan Rita Hayworth için “karizma” kelimesinin vücut bulmuş hali desek abartmış olmayız. Charles Vidor imzalı filmde zarif ama küstah gece kulübü şarkıcısı Gilda’ya hayat veren Hayworth’ın, “Put the Blame on Mame” şarkısını seslendirirken giydiği Jean Louis tasarımı siyah straplez elbisenin ilham kaynağı, John Singer Sargent’in 1884 yılında resmettiği “Portrait of Madame X”. Filmin bu sahnesi o kadar ikonik ki Gilda ismi sonrasında ilk nükleer bombaya verilmiş.

 

FRANCES STEVENS

“Kelepçeli Aşık”

 

Sırada “Yaz Bekarı” ile yaşıt bir film var. 13 Ağustos’ta 120. yaş gününü kutladığımız Alfred Hitchcock imzalı “Kelepçeli Aşık” (“To Catch a Thief”), sekiz Oscar’ı bulunan, Hollywood’un efsane kostüm tasarımcısı Edith Head’e 35 Oscar adaylığından bir tanesini kazandırdı. Cary Grant ve Grace Kelly’i bir araya getiren yapımda Kelly’nin canlandırdığı Frances karakterinin şifon buz mavisi gece elbisesi, Head’in en ünlü tasarımlarından. Tasarımcı Head olsa da ikonik kostümün hangi sahnede kullanılacağına karar veren isim ise Kelly.

 

THE GIRL

“Yaz Bekarı”

 

Belki de Hollywood’un altın çağının en ikonik kostümü, Marilyn Monroe’nun 1955 yapımı “Yaz Bekarı” (“The Seven Year Itch”) filminde giydiği beyaz elbisesi. “Bazıları Sıcak Sever”, “Sunset Bulvarı”, “Garsoniyer” gibi efsane filmleriyle tanıdığımız Billy Wilder’ın yazıp yönettiği bu romantik komediyi henüz izlemediyseniz listenize eklemenizde fayda var. Zira “Yaz Bekarı”nda Marilyn Monroe’nun kaldırım mazgalından esen rüzgar ile havalanan eteği, popüler kültürün köşe taşlarından kabul ediliyor.

 

YAZININ TAMAMI DERGİLİK'TE. 

PAYLAŞ