FRANCESCO MACCAPANI MISSONI İLE YEMEK SOHBETİ

11.06.2020 16:15:19

The Missoni Family Cookbook adlı kitabın yazarı Francesco Maccapani Missoni ile yemek sanatı üzerine konuştuk.

Nasıl bir beslenme düzenine sahipsiniz?

Sabahları uyanınca içine limon suyu damlatılmış ılık su içerim. Asla kahvaltı etmem. Birkaç saat sonra kendime içinde ananas, salatalık, zencefil vs gibi malzemelerin yer aldığı bir juice hazırlıyorum. Öğle yemekleri bizim ailede çok önemlidir. Anneannem Rosita’nın evi Missoni fabrikasına çok yakın. Dolayısıyla tüm aile öğle yemeklerinde onun evinde bir araya geliyoruz. ‘Masada neler var?’ derseniz yok yok... Bir balık, et ya da tavuk. Bir zeytinyağlı, bir etli sebze, bir makarna ya da risotto ve mutlaka tatlı. Akşamları ise Milano’ya, kendi evime dönüyorum ve genellikle kız arkadaşımın pişirdiği yemekleri yiyorum. Kendisi Brezilyalı ve harika Brezilya yemekleri pişiriyor. Benim için günün en önemli yemeği, akşam yemeğidir. Çünkü akşamları gerçekten çok yemek yerim.

Tatlılarla aranız nasıl?

Tatlılara bayılırım. En çok da çikolatalı olanlara. Ah bir de dondurmalara! Özellikle sorbelere... Kız arkadaşımla yemeğe gittiğimizde hem kendime tatlı söylerim, hem de kız arkadaşımı ortaya da bir tatlı söylememiz gerektiği konusunda ikna ederim. Ve ortadaki tatlıyı da tek başıma yerim!

Yemek yaparken nasıl bir stiliniz vardır?

Deneyselimdir. Farklı malzemeleri ve yağları birbirine karıştırmayı ve yeni tatlar ortaya çıkartmayı çok severim.

İyi bir yemek pişirmenin sırrı nedir?

Mevsiminde toplanmış taze sebze ve meyveler. İtalyan mutfağının sırrı, iyi bir zeytinyağı, sarımsak, domates ve fesleğen bence.

Sizi en çok ne heyecanlandırır?

Güzel kurulmuş bir büfe. Kocaman bir tabak makarna beni heyecanlandırmaz ama azar azar bir sürü lezzetli yemek kalbimin çarpmasına neden olur.

Hayatınızı renklendiren en büyük lüksünüz nedir?

Köpeğim Johnny. Kendisi bir İngiliz bulldog’u. Benimle Amerika’ya bile geldi. Anneannem hayattaki en büyük lüksün, bahçende bulunan bir tavuk kümesi olduğunu söyler. Anneme göre ise en büyük lüks komşunun bahçesinde yer alan tavuk kümesidir! Bizim ailenin lüksü, bahçemizde yer alan tavuk kümesleri sanırım. Kendi bahçende, kendi sebze ve meyveni yetiştirmek kadar büyük bir lüks olabilir mi?

PAYLAŞ