VITRA’DAN SANDALYE BELGESELİ

18.05.2020 16:04:37

Vitra, doksan dakikalık ’’Chair Times: A History of Seating’’ isimli belgeselini yayınladı.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We are delighted to be able to share “Chair Times” – a film that documents the many-sided world of chairs – for free during this particular time. “Chair Times” charts a course through an ocean of chairs. In the focus are 125 objects from the Collection of the Vitra Design Museum. Arranged according to their year of production, they illustrate development from 1807 to the very latest designs straight off the 3D printer, forming a timeline to modern seating design. Full video link in bio. #Vitra #VitraDesignMuseum

vitra (@vitra)'in paylaştığı bir gönderi ()

Vitra, Vitra Design Museum’un geniş koleksiyonundan derlediği yüz yirmi beş sandalyenin 1800’li yıllardan günümüze değin tasarım süreçlerini mercek altına aldığı: “Chair Times: A History of Seating” isimli belgeseli yayınlandı. Heinz Bütler tarafından çekilen 90 dakikalık belgeselde; ilk Thonet sandalyeden, günümüzün 3D baskılı tasarımlarına kadar geniş bir seçki ele alınıyor. Ayrıca belgeselde Hella Jongerius, Antonio Citterio ve Ronan Bouroullec gibi tasarımcılar da yer alıyor.

Eames-Kontrplak

Belgesel sandalyelerin oluşturuldukları dönemin; üretim tekniklerini, sosyal yapılarını ve o zamanın modasını yansıttığı fikri üzerinde duruyor. Örneğin, Eames kontrplak sandalyeler, o sırada kontrplak bükmeyi deneyen Charles Eames'in, hafif ve taşıması kolay ateller oluşturmak için İkinci Dünya Savaşı sırasında donanmaya atanmasından sonra tanıtıldı. Ünlü İsviçreli mobilya şirketi Vitra'nın başkanı emekli Rolf Fehlbaum ise,“Sandalyeler zamanlarının en önemli tanıklarıdır. Kullanıcılarının portreleri ve ortaya çıktıkları dönemin üretim yöntemlerinin yansımalarıdır’’ diyor. Belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Melda YÜZBAŞIOĞLU - [email protected] 

PAYLAŞ