TASARIM MEKANLAR

05.02.2019 15:08:26

Yediğiniz yemeğin ya da içtiğinizin damağınızda bıraktığı tadın yanında, duyularınıza hitap edebilecek, tasarımlarıyla fark yaratan mekanları bir araya getirdik.

Elif ÖKSÜZ TAŞKIN – [email protected]

Breadway Bakery

Odessa, Ukrayna

Mimar: Lera Brumina, Artem Trigubchak

 

 

Breadway Bakery, isminin düşündürdüğünün aksine kahvaltının yanında öğle yemeği de servis ediyor. Buradan aynı zamanda fırın mamülleri de satın alınabiliyor. Hafızalara kazınan, davetkar bir mekan tasarlamalarını istenen mimarlar, tercihlerini contrast parlak renkler ve döşemelerden yana kullanmış. Fonksiyonlarına göre üç bölüme ayrılan mekanın take-away bölümü koyu mavi renkten oluşurken, tam ortada yer alan kısım pembe kutu şeklinde tasarlanmış. Açık gri olan bölümde ise bir kruvasan ve bir cappuccino ile saatler geçirebilirsiniz. Yüksek tavanlar, büyük camlar ferahlık sağlarken, Ceramica Bardelli fayanslar ışığı yansıtarak aydınlık bir ortam yaratıyor. Bir Wes Anderson filmi The Grand Budapest Hotel’in setini andıran Breadway Bakery’deki tüm mobilyalar sadece bu mekan için üretilmiş.

 

Kanatna St, 19/21, Odessa, Ukrayna

 

 

 

Coal Office Restaurant

Londra, İngiltere

Mimar: Design Research Studio

 

Rustik tasarımın modern ve çağdaş düzlemle birleşip arka planda kalan düzlemle tezatlık oluşturmadığı Coal Office Restaurant, The Palomar ve The Barbary ile nam salan şef Assaf Granit’in ve mekanın dekorasyonunu üstlenen Design Research Studio’nun sahibi Tom Dixon’la ortak projesi. Kings Cross’un merkezinde geniş ofis binası Coal Office’in içinde açılan restoran, Akdeniz mutfağı ile bölgenin yeni gözbebeği. Tom Dixon’ın imza tasarımları tuğla, çelik ve yumuşatılmış yüzeyler, üç kat, fırın, teras ve iki özel yemek odasından oluşan restoranın dekorasyon anlamında ilk dikkat çeken özelliği. Siyahlaştırılmış ahşap ve kül rengi mobilyalar, 1970 yılında binada çıkan yangına gönderme niteliğinde. Masa ve sandalyeler ise Dixon’ın terimiyle “oyun yemek alanı” şeklinde tasarlanmış. Misafirler yemeklerinin nasıl hazırlandığını görebilsin diye…

 

4-10 Bagley Walk Arches, Coal Drops Yard, Kings Cross, Londra, N1C 4DH, İngiltere

 

Duddell’s

Londra, İngiltere

Mimar: Michaelis Boyd

 

Klasik bir Kanton mutfağı menüsü sunan Michelin yıldızlı Duddell’s, Londra’nın London Bridge bölgesinde yer alıyor. St Thomas ismini taşıyan eski bir kilise binasında konumlanan ve Hong Kong’da da bir şubesi bulunan restoran, ışığı maksimumda alacak şekilde tasarlanmış. Soho Farmhouse ve Soho House Berlin’in de mimarı olan Michaelis Boyd, modern materyaller ve teknikler kullanarak yeni ve eskinin farkını ortaya koymayı hedeflemiş. Yeşil fayanslı bar, Terrazzo workshop ve pirinç raflar 1960’ların Hong Kong çay restoranı hissini yaratmak üzere tasarlanmış.

 

St Thomas Street, Southwark Londra
SE1 9RY İngiltere

 

John Anthony

Hong Kong, Çin

Mimar: Linehouse

 

Hong Kong’da restoran tasarımı konusunda çevresel bilinçlenmeye dikkat çekmek üzere tasarlanan John Anthony, şefler Lee Man-Sing ve Saito Chau liderliğinde ilhamını Baharat Yolu’na yaptıkları seyahatlerinden alıyor. Uzak Doğu’nun batı dünyası ile birleşen lezzetleri kendisini Szechuan, Hunan ve Shandong gibi Kanton menüsünde gösteriyor. Sürdürülebilirlik mesajı ise barda kullanılan indigo kumaş boyasunda, bitki bazlı duvar boyasında, geri döndürülebilir plastik ve kağıt bardak altlarında ve menüde kolayca görülüyor. Çalışanların formaları bile normalde tekstil fabrikalarının “atık” olarak gördüğü materyallerden oluşuyor.

 

Shop B01-B10, Basement One, Lee Garden Three, 1 Sunning Road, Causeway Bay, Hong Kong, Çin

 

XYZ Lounge

Gand, Belçika

Mimar: Didier  Fiúza Faustino

 

Ortak alanların maksimumda kullanılması üzere tasarlanan 360 metrekarelik XYZ Lounge, giriş alanı, bar, yan odalar ve konferans salonları ve toplantı odalarına açılan asma kat platformlardan oluşuyor. Kumaş tavan, ahşap döşeme, mermer panellerden oluşan mekan üç bölümü bir araya getiriyor: Sol tarafta kokteyller ve partiler için açık bir alan, ortada bir bar ve sağ tarafta terasa çıkan küçük bir alan. Masalar, bar, adalar mermerden oluşurken, oturma grupları ise deri olarak tasarlanmış.

 

Zebrastraat 32, 9000 Gent, Belçika

 

Spine Lounge

Beyrut, Lübnan

Mimar: Gregory Gatserelia

 

Havada uçuşan aydınlatma elementleri ile soyut bir şehir kurma hayaliyle yola çıkan mimar Gregory Gatserelia, alışılmışın dışında bir mekan yaratmayı hedeflemiş. Bir binanın roof’unda yer alan Spine Lounge’un dekorasyonel anlamda tuzaklarla dolu olduğunu düşünen mimar, ışıklar yukarıyı gösterecek şekilde bir tasarım hayal etmiş. Böylece gökyüzünü yeniden yarattığını ve ışıkların manzarayla birlikte eridiği hissini yaratmış. Polikarbon paneller, beton ve çeliğin bir araya gelişi mekana olduğundan büyük bir hava katarken, tavandan sarkan kare ve dikdörtgen metal tüpler, ışık şovlarıyla farklı bir ambiyans yakalanmış. Yemek esnasında monokrom ışıklar yansıtılırken, partiye geçiş anında yüzlerce renk kombinin ortaya çıkması da tam bu sebepten.

 

G1 Building, Naccache Seaside Road,
Beyrut, Lübnan

 

 

 

 

 

 

PAYLAŞ