DİZİ DİYARLARINA YOLCULUK

21.04.2017 12:09:20

Diziler sadece konularıyla değil, çekildiği yerlerle de bizleri etkiliyor. En popüler dizilerin çekildiği yerlere yolculuk planlayanlar için alternatifler…

Son dönem dizilerin hayatlarımızı ne kadar etkilediğinden bahsetmek bayat ekmek yemek gibi olur. Böyle söylüyoruz çünkü; dizilerin hayatlarımızın ne kadar içinde olduğunu biliyoruz. Diziler sadece konularıyla değil çekildiği yerleriyle de bizleri etkiliyor.  

Bir kaçakçının hayatının gözler önüne serildiği Narcos mu, yoksa çeteci bir ailenin Liverpool sokaklarında asayişi sağladığı Peaky Blinders mı sizi daha çok etkiliyor bilemiyoruz ancak, sizi mutlaka etkileyen bir dizi olduğu biliyoruz. Biz de buradan yola çıkarak tatil rotasını en çok beğendiği diziye göre seçenlerimiz için alternatif rotaları araştırdık.

Narcos – Medellín, Kolombiya
Netflix’in 2015 yılında sadece 10 bölüm için başlattığı ancak sonrasında dizinin büyük ilgi görmesiyle ikinci sezonun da yapıldığı Narcos, kimileri için fazla sert kimileri için fazla olağan bir dizi. Kokain baronu Pablo Escobar’ın gerçek hayat öyküsünün ekranlara geldiği dizi, dünya çapında büyük bir başarı elde etti.

On yıllarca süren iç savaşın ardından artık Kolombiya’ya her yıl 2,5 milyon turist geliyor. Özellikle Narcos dizinden sonra bu oranda ciddi bir artış söz konusu. Özellikle Narcos’un çekildiği Medelin şehrine turistlerin ilgisi büyük. Yalınayak Parkı nam-ı diğer Parque de los Pies Descalsoz’da  farklı yüzeylerde yalınayak yürüyebilir, sanat merkezi  Parque Bibloteca Espana’yı ziyaret edebilir ve yahut Escobar’ın “kirli işlerini” yürüttüğü semti ziyaret edebilirsiniz.

Game of Thrones – Hırvatistan, İrlanda, İzlanda, Fas

Farklı iklimleri ve kültürleri barındıran dizi, George R.R. çok satan romanından uyarlanan Game of Thrones şüphesiz 2011 yılından bu yana en çok izlenen dizilerin başında geliyor. Dizide, farklı mevsimler aynı sezonda barındırılıyor ve bu bakımından dünyanın dört bir yanında çekimleri gerçekleşiyor. Renk sıcaklıklarını ekrana yansıtabilmek için dizi başlıca İzlanda, Hırvatistan, Fas ve Kuzey İrlanda’da çekiliyor.

İster İzlanda’da kargaların merkezi Jon Snow’un ring road’unu keşfetmeyi, ister Khaleesi’nin ejderha diyarlarında Fas’ı isterseniz de Hırvatistan’ın surlarla çevrili Dubrovnik şehrinde dizinin entrikalarını yaşayabilirsiniz.

The Bridge – Danimarka ve İsveç

Danimarka-İsveç yapımı The Bridge (Köprü) iki ülkeyi birbirine bağlayan boğazın karşı iki yakasında yaşayan dedektiflerin hikayesini konu alıyor. 2013 yılında yayınlanmaya başlayan dizi İskandinav fırtınası estirdi desek çok da yanlış olmaz.

Hem karayolu hem de demiryolu  taşımacılığı yapan Øresund Avrupa’daki en uzun köprülerden biri. Filmin çekildiği önemli yerlerden biri de Kopenhag’ın etnik açıdan en çok çeşitlilik sunan semti Nørrebro’nun merkezindeki yaya caddesi Blågårdsgade gündüz kahve içip yerel halkın kültürünü yakından izleyebilirsiniz.

Peaky Blinders – Liverpool, Birleşik Krallık

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Birmingham’da geçen dizi aynı ada sahip çetenin hikayesini konu alıyor. Dizinin çoğu yeri ise mimarisiyle dikkat çeken Liverpool kentinde çekiliyor.

Liverpool’un en ünlü caddelerinden, Rodney ve Powis caddelerinde sağlı sollu sıralanan yapıları inceleyebilir ya da 16. yüzyıldan kalma Croxteth Hall malikanesini gezebilirsiniz. .Liverpool’un en önemli tarihi miras alanlarından bu malikane, Viktorya bahçesi ve doğa korumasıyla adından söz ettiriyor. 

PAYLAŞ