SOSYAL YÖNÜYLE ÖNE ÇIKAN DİNAMİK, KÜRESEL BİR İŞ ADAMI ALİ KOÇ

04.02.2016 09:38:22

Ali Koç, gözlerden uzak yaşamayı tercih eden Ömer Koç’un aksine, Koç Holding’in tüm faaliyetlerinde aktif olarak görev alan, dinamik, küresel bir iş adamı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un 21 Ocak’ta zamansız vedası sonrasında, gözler kardeşleri Ömer ve Ali Koç’a çevrildi. Artık Ali Koç da tıpkı Ömer Koç gibi bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Ağabeyi Mustafa Koç’un ani vefatı sonrasında yaşadığı şoku ve kabullenişini, “Hiçbir sorun yoktu. Çok mutluydu, enerjikti, zayıflıyordu, spor yapıyordu. Demek ki (alnını göstererek) burada ne yazıyorsa o” sözleriyle dile getiren Ali Koç, gözlerden uzak yaşamayı tercih eden Ömer Koç’un aksine, holdingin tüm faaliyetlerinde aktif olarak görev alan, dinamik, küresel bir iş adamı.

Koç Holding’in Yönetim Kurulu üyesi ve grubun otomotiv şirketlerinden sorumlu Ali Koç, halk arasında daha çok tanınan, sosyal konulara ilgisiyle dikkat çeken biri. 1980 – 1985’de Londra’da Harrow School’da matematik, ekonomi ve coğrafyadan yüksek dereceyle mezun olan Ali Koç, 1985 – 1989 tarihleri arasında ABD Houston’da Rice Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde eğitim gördü; ABD’de Harvard Üniversitesi'nde işletme dalında yüksek lisans yaptı. Sonrasında ABD’de çeşitli kuruluşlarda çalıştı. 

1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dâhil oldu; 1991-1992 yılları arasında Ramerica International Inc.’de Koordinatör, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışarak deneyim kazandı. 2000 yılında Koç Topluluğu Bilgi Grubu Yürütme Komitesi Başkanı ve Yeni İş Geliştirme Koordinatörü olarak çalıştı. Koç Holding’in otomotiv kolunda yoğunlaşan Ali Koç, 2012 yılından bu yana Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunuyor.

2008-2010 yılları arasında holdingin İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı’nı yürüten Ali Koç, Fenerbahçe tutkusuyla biliniyor; 1907 Fenerbahçe Derneği’nin başkanlığını da yapan Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kongre üyesi. Aynı zamanda, çalışkan ve vizyon sahibi girişimcilere manevi destek veren bir dernek olan Endeavor Türkiye’nin de, Yönetim Kurulu üyelerinden biri. 2008-2010 yılları arasında holdingin İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı’nı yürüten Ali Koç, 2005 yılında Afet Karacan ve Turgut Demirağ’ın güzel kızı Nevbahar Demirağ ile ağabeyi Mustafa Koç’un Anadolu Yakası’ndaki tarihi köşkünde, sade bir törenle evlendi.

Koç çiftinin, Sadberk Leyla ile Kerim Rahmi isimli iki çocuğu dünyaya geldi. İş hayatını babasının yanında yaşayarak öğrenen Ali Koç, Rahmi Koç’un özelliklerini anlatırken “Kimseye kötülük etmez, ettirmez. Kin tutmaz” diyor. Ali Koç, babasının pazarlık yapmayı sevdiğini de söyleyerek, “Pazarlık etmeye bayılır. Kendini tatmin için yapar. On dolar için de 10 bin dolar için de aynısını yapar” şeklinde konuşuyor. Babasının çok güzel fıkra anlattığını söyleyen Ali Koç, “Toplantılarda herkesin karikatürünü yapar. Toplantı bitince en az beş altı kişiye karikatürlerini dağıtır, eli kuvvetlidir”diye anlatıyor. Sosyal sorunlara ilişkin görüşlerini de dile getiren Ali Koç, B20 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada kapitalist sistemi eleştirmişti.