KOÇ AİLESİ’NİN, ADI SANATLA ÖZDEŞLEŞMİŞ ÜYESİ ÖMER KOÇ

04.02.2016 09:59:04

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründeki deneyimiyle dikkat çeken Ömer Koç, aslında ekonomiden ziyade sanatla bütünleşmiş bir koleksiyoner ve sanat himayecisi.

Koç Holding’i 13 yıl boyunca başarıyla yöneten Mustafa Koç’un ani vefatıyla, babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, eşi Caroline Hanım, kızları, halası ve tüm aile için zaman durdu belki; artık özlem ve kederle dolu solgun bir sayfa açıldı önlerinde. Ancak hayat devam ediyor ve Koç Holding için zaman işliyor. Vehbi Koç’un yıllar önce kurduğu, Rahmi Koç ve Mustafa Koç’un geliştirdiği asırlık Koç Topluluğu için durmak yok. Mustafa Koç’un 13 yılda 5 kat büyüterek dünyaya açtığı holdingte yeni bir sayfa açılıyor.

 

2023 yılına kadar programlarını belirlemiş olan, binlerce kişiye iş imkanı yaratan 69 şirketi bünyesinde barındıran Koç Holding için esas olan, devamlılık. Mustafa Koç’un ani vefatı ardından artık dikkatler iki kardeşinin üzerinde odaklanıyor: Ömer ve Ali Koç. Ömer Koç, enerji sektörünün başında olmasına rağmen, adı daha çok sanatla özdeşleşmiş. Ömer Bey, Koç Ailesi’nin sanatsal ve kültürel girişimlerinin öncüsü ve dünya çapında önemli bir sanat koleksiyonuna sahip bir üyesi.

 

 

Mustafa Koç’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı yürüten, Koç Topluluğu’nun enerji sektöründeki deneyimiyle dikkat çeken Ömer Koç, aslında ekonomiden ziyade sanatla bütünleşmiş bir koleksiyoner ve sanat himayecisi. New York Columbia Üniversitesi’ndeki işletme yüksek lisansının yanı sıra aynı üniversitede Antik Yunan tarihi okumuş olan Ömer Koç, dünya çapında önemli bir Osmanlı eserleri ve kitap koleksiyonuna sahip. Ömer Koç, başta Uluslararası İstanbul Bienali olmak üzere birçok sanat ve kültür etkinliğine destek olan, Sadberk Hanım Müzesi’ni kuran, arkeolojik kazılara yılda 10 milyon Euro bağışta bulunan Koç Ailesi’nin yetiştirdiği önemli bir sanat ve kültür insanı.

 

Koleksiyonundaki Osmanlı eserleri ve tarihi kitaplar dünya sanat çevrelerinde ilgi uyandırıyor. Eşsiz İznik çinileri tabak koleksiyonuna sahip; İstanbul’daki evleri ve Londra’daki evinin duvarları Osmanlı eserleri, değerli tablolar, el yazması kitap koleksiyonu ve otoportrelerle dopdolu. Stanley Spencer, Otto Mueller, Francis Bacon gibi ressamların otoportrelerine sahip. Londra’daki evinde daha çok oryantalist eserlere yer veren Ömer Koç’un İstanbul’daki evleri de sanat eserleriyle dopdolu. Ömer Bey'in orijinal imzalı Fransızca kitaplardan oluşan zengin bir kitap koleksiyonu var.

 

İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Ömer Koç’un koleksiyonunda Fransız edebiyatının ustaları Balzac, Baudelaire, Marcel Proust’un orijinal imzalı eserleri de var. Kitapların yanı sıra Ömer Bey'in harita ve fotoğraflara da özel bir ilgisi var. Liseyi 1979’da İstanbul’da Robert Kolejde okuyan Ömer Koç,1979-1981 tarihlerinde Millfield School, Somerset, İngiltere’de okudu. 1981-1983 tarihlerinde iki sene, Georgetown Üniversitesi, Washington’da eğitim gördü; 1983-1985 New York Columbia Üniversitesi'nden işletme yüksek lisansıyla mezunu oldu.