KAPALIÇARŞI’NIN YAŞAYAN İNSAN EFSANELERİ

16.03.2017 15:10:40

Rezan Has Müzesi’nde 30 Nisan’a kadar Kapalıçarşı’nın köklü kuyumculuk geleneğinin öyküsü sergileniyor

Yaklaşık 550 yıldır süregelen bir geleneği yaşatan ve UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ envanteri kriterlerini karşılayan ustaların hikâyeleri ve onlarla özdeşleşen eserleri bu sergide görülebilecek.

 (SEVAN BIÇAKÇI)

Kapalıçarşı kuyumculuğunun perde arkası Rezan Has Müzesi’nde ziyarete açılıyor. Kapalıçarşı’nın en önemli unsurlarından kuyumculuk zanaatını Osmanlı’dan günümüze, yaklaşık 550 yıldır geleneksel yöntemlerle yaşatan ustaların hikayeleri üzerinden süren “Cevher ve Zanaat: Kapalıçarşı Kuyumculuğunun İzinde” sergisi, cevherin en yalın halden mücevherin en göz alıcı haline bürünmesinin yolculuğuna tanıklık ediyor.

 (BERÇ KAZANCI)

Bizans’tan bu yana hemen hemen aynı mekanlarda sürdürülen kuyumculuk geleneğinin görülebileceği bu sergide, İstanbul kuyumculuğunun yaşayan son nesil ustalarının benzersiz örneklerine yakından şahitlik edilebilecek.  Hraç Arslanyan, Hagop Erol Bahadıroğlu - Aret Çakıcı, Sevan Bıçakçı, Kürşat Bilmiş, Partam Derderyan, Manuk Durmazgüler, Berç Melikyan, Berç Kazancı, Haçik Kelleci, Avedis Kendir, Agop Kuyumcuoğlu, Arman Suciyan, Surmak Susmak, Rafi – LevonŞadiyan, Nerses Yağar, Kader Yıldız, Sebuh Yılmaz, Hrant – Şant Zorbaş, eserlerini görebileceğimiz ustalar...